در برخی از تصادفات، طرفین بر سر خسارت افت قیمت خودرو به توافق می‌رسند و این خسارت بخشیده و یا با توافق پرداخت می‌شود. در شرایطی که طرفین تصادف به توافق نرسند، راننده زیان‌دیده باید برای تعیین مقدار خسارت و ارزیابی افت قیمت خودرو به شورای حل اختلاف مراجعه کند. فرد زیان‌دیده باید پس از تعیین مقدار خسارت افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. در صورتی که مبلغ افت قیمت خودرو کم باشد (کمتر از ۲۰ میلیون تومان) رسیدگی به شکایت در شورای حل اختلاف انجام می‌شود و در صورتی که مبلغ خسارت از ۲۰ میلیون تومان بیشتر باشد، خسارت باید توسط دادگاه پیگیری شود.

باید توجه کنید که تعیین خسارت افت قیمت خودرو باید حتما قبل از تعمیر خودرو و توسط کارشناس رسمی صورت بگیرد. البته در بعضی موارد ممکن است شورای حل اختلاف یا دادگاه به کمک کارشناس مقیم خسارت را تعیین کنند.

مهلت شکایت افت قیمت خودرو

معمولا شکایت برای گرفتن خسارت افت قیمت خودرو محدودیت زمانی ندارد. منتها حتما باید در مدتی که بتوان آسیب‌ها و صدمات ماشین را اثبات کرد برای شکایت افت قیمت هم اقدام کنیم.

مدارک لازم برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو

برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو و طرح شکایت به مدارک زیر نیاز دارید:

  • کروکی تصادف
  • گزارش پلیس
  • مدارک شناسایی مالک و خودرو

در مواردی که کروکی تصادف موجود نیست دادگاه طبق توضیحات کروکی را رسم می‌کند. با این وجود ممکن است این کروکی دقیق نباشد و مبلغ کمتر از مبلغ واقعی براورد شود.

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو در تصادف

معمولا آسیب و صدمه به هر قسمت از خودرو باعث درصد مشخصی افت قیمت خودرو می‌شود. یعنی اینکه بسته به این که چه قسمتی از ماشین آسیب دیده باشد، افت قیمت خودرو بالا و پایین می‌شود.

  • اگر آسیب مربوط به قطعاتی باشد که با پیچ و مهره به هم وصل می‌شوند (گلگیرهای جلو و درب‌ها) حدود چهار درصد باعث افت قیمت خودرو می‌شود.
  • اگر تصادف باعث آسیب به قسمت عقب ماشین بشود (گلگیرهای عقب) تا افت قیمت خودرو ۵ درصد خواهد بود.
  • آسیب شاسی و سینی بغل شاسی ماشین به‌دلیل اهمیت زیادی که در سلامت و کارکرد ماشین دارند هرکدام حدود ۵ درصد در افت قیمت خودرو اثر می‌گذارند.
  • آسیب سقف ماشین هم تا ۱۰ درصد باعث افت قیمت خودرو می‌شود. البته اگر آسیب مربوط به ستون‌های بغل سقف (کلاف‌ها) باشد افت قیمت خودرو فقط حدود ۵ درصد است.
  • ماشینی که بعد از تصادف به‌طور کامل رنگ شود هم یعنی خسارت زیادی دیدی و تا ۶۰درصد از قیمت آن کم می‌شود.

به‌طور کلی جدول افت قیت خودرو در تصادف به شکل زیر است:

نوع آسیب و قطعهدرصد افت قیمت خودرو
رنگ‌شدگی گلگیر‌ها۴ تا ۵ درصد
آسیب‌دیدگی قسمت کاپوت و صندوق عقب۵ تا ۷ درصد
آسیب‌دیدگی ستون‌ها، شاسی و سقف۱۰ درصد
تعویض درب موتور۶ تا ۸ درصد
تعویض درب صندوق۵ تا ۶ درصد
رنگ‌شدگی درب‌ها۴ تا ۵ درصد
رنگ‌شدگی درب موتور۵ تا ۷ درصد
تعویض گلگیرها۴ درصد

روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه آرمان

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

بیمه با شما

برای خواندن مقاله بیمه کاهش ارز کلیک کنید