بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
نقص2

بررسی تخصصی پوشش نقص و از کارافتادگی در انواع بیمه

بررسی تخصصی پوشش نقص و از کارافتادگی در انواع بیمه

– ازکارافتادگی

پوشش نقص کارافتادگی انواع بیمه    ازکارافتادگی ، کاهش و یا ازدست دادن توانایی انجام کار عضوی از اعضای بدن است که ناشی از حادثه یا بیماری باشد . آنچه از این تعریف برمی آید این است که اگر به علت حادثه و یا بیماری ، عضوی از اعضای بدن مثلا چشم دچار آسیب دیدگی شود به نحوی که همچون گذشته قادر به دیدن محیط نباشد ، می گوییم دچار ازکارافتادگی شده است ، امااگر این کاهش قوه دید به علت کهولت سن و کاملا طبیعی باشد ، در زمره ازکارافتادگی های طبیعی است و در مقوله بیمه نمی گنجد ، هرچند توانایی خود را از دست داده باشد . نکته دیگر اینکه منظور از ازکارافتادگی در بیمه کاهش توانایی است .

– انواع ازکارافتادگی

از کارافتادگی به دو دسته عمده از کارافتادگی کامل و ازکارافتادگی جزئی تقسیم می شود . برخی ازصاحب نظران علم بیمه ، نگاهی اجتماعی و انسانی به ازکارافتادگی دارند و در تعریف آن ، زمانی ازکارافتادگی را کامل می دانند که بیمه شده نتواند به همان شغل ثابت و یا شغلی نظیر آن بپردازد و در نتیجه نتواند وضع اجتماعی خود رار در همان سطح سابق حفظ کند ; مثلا ممکن است بیمه شده پس از ازکارافتادگی قادر به انجام فعالیت هایی از قبیل دست فروشی ، انجام برخی امور خدماتی و … باشد ، لیکن این امور شان فرد را نسبت به جایگاه قبلی او زایل می کند ; لذا این دسته از دانشمندان علم بیمه این موارد را نیز جزو ازکارافتادگی کامل دانسته اند .

عده‌ای از بیمه‌گران به این تعریف اکتفا نکرده اند و آن را یک کلی تعریف ناپذیر می دانند ، بنابراین  موارد از کار افتادگی کامل را در شرایط عمومی بیمه نامه خود قید می‌کنند . برخی از این موارد عبارتند از : فلج نیمی از بدن ، قطع یا از کار افتادگی دو دست یا دو پا ، از بین رفتن نیروی تکلم ، نابینایی مطلق و …

از نگاهی کامل تر و دقیق تر از کار افتادگی کلی حالتی است که حداقل دو سوم ( ۶۶ درصد  توانایی ) اعضای بدن دچار از کار افتادگی شده باشند که در چنین حالتی فرد را از کار افتاده کامل یا از کار افتاده کلی می نامیم  .

اما اگر جمع اعضای آسیب‌دیده بیش از ۶۶ درصد نرسند ، فرد دچار از کارافتادگی جزئی شده است . علاوه بر آن هر کدام از انواع از کار افتادگی اعم از کلی و جزئی به دو گروه موقت و دائم تقسیم می‌شوند . منظور از موقت این است که از کار افتادگی فرد ، طی معالجه پزشکی بهبود یابد و فرد پس از مدتی توانایی قبلی خود را به دست آورد ، اما از کار افتادگی دائم زمانی رخ می‌دهد که امیدی به بهبود وضعیت و بازیافت توانایی عضویت اعضای آسیب‌دیده نباشد و همچنین  پزشک معالج و نیز پزشک معتمد بیمه گر درمان عضو را تمام شده تلقی کند و یا بی اثر بداند ،  خواه از کارافتادگی کلی باشد خواه جزئی .بررسی تخصصی پوشش نقص و از کارافتادگی در انواع بیمه

بنابراین می توان از کار افتادگی را این گونه تقسیم کرد

از کار افتادگی کلی :

 • از کار افتادگی کامل دائم
 • از کارافتادگی کامل موقتاز کار افتادگی جزئی :
  • از کار افتادگی جزئی دائم
  • از کار افتادگی جزئی موقت– نقص عضوعامه مردم از کار افتادگی و نقص عضو را یکی می پندارند . حال آنکه این دو واژه با هم متفاوتند . تفاوت نقص عضو از کار افتادگی به لحاظ بیمه‌ای در این است که عضو انسان در حالت از کار افتادگی سر جای خود باقی است ، لیکن توانایی اولیه خود را برای انجام کار ندارد ، اما در حالت نقص عضو ،عضو مربوطه قطع شده یا تغییر شکل داده است . برای نمونه همان مثال چشم که در حالت از کار افتادگی به حالت اولیه خود بود ، لیکن توانایی قبلی خود را به دلیل بیماری یا حادثه از دست داده بود . اگر زمانی به دلیلی تخلیه شده و کاسه چشم خالی شود و یا انحراف ظاهری پیدا کند ، دیگر لفظ از کار افتادگی را به کار نمی بریم و از واژه نقص عضو استفاده می کنیم
  • .نکاتنقص عضو یا از کار افتادگی دائم کلی و جزئی عبارت است از قطع تغییر شکل و یا از دست دادن توانایی انجام کار عضوی از بدن که به علت حادثه تحت پوشش بیمه نامه به وجود آید و حداکثر تا دو سال بعد از وقوع حادثه بروز نماید و وضعیت دائم و قطعی داشته باشد .- موارد مشروحه ذیل از کارافتادگی دائم کلی محسوب می‌شود و غرامت این موارد معادل ۱۰۰ درصد سرمایه نقص عضو از کار افتادگی بیمه شده خواهد بود:
   • نابینایی کامل و دائم از دو چشم
   • از کار افتادگی دائم کامل یا قطع دو دست حداقل از مچ
   • از کار افتادگی دائم و کامل یا قطع دو پا حداقل از مچ
   • از کارافتادگی دائم و  کامل یک دست و یک پا حداقل از مچ
   • از دست دادن هر دو پنجه پا
   • قطع کامل نخاع
   • ناشنوایی دائم و کامل هر دو گوش
   • برداشت فک پایین

   روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه آرمان

  • شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲
  • بیمه با شما
  • خرید آنلاین بیمه نامه
  • دلایل اهمیت ارزیابی ریسک در بیمه
  • برای خواندن مقاله ازکارافتادگی دائم جزیی کلیک کنید

Visits: 1

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *