بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
انواع بیمه بازرگانی و اهمیت آن در سال 1401

انواع بیمه بازرگانی و اهمیت آن در سال ۱۴۰۱

انواع بیمه بازرگانی و اهمیت آن در سال ۱۴۰۱

بیمه‌های بازرگانی در شرکت‌های بیمه به فروش می‌رسند. این بیمه‌ها پوشش‌های خوبی برای مدیریت ریسک حوادث غیرمنتظره دارند. ما برای استفاده از این خدمات بخش زیادی از دارایی‌ها و سرمایه خود را در اختیار شرکت‌های بیمه‌گر قرار می‌دهیم. بنابراین باید در انتخاب شرکت بیمه خیلی دقت کنیم. اگر مایلید با انواع بیمه‌های بازرگانی و نکات انتخاب شرکت‌های بیمه‌گر آشنا شوید، با ما همراه باشید.

انواع بیمه بازرگانی و اهمیت آن در سال 1401

بیمه چیست؟

بیمه قراردادی دوطرفه بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر است. در این قرارداد، بیمه‌گزار طبق توافقی که بر شرایط بیمه‌نامه با بیمه‌گر دارد، در ازای پرداخت حق‌بیمه از خدمات مدیریت ریسک بیمه‌گر استفاده می‌کند.

بیمه‌های بازرگانی چیست؟

نوعی بیمه اختیاری است که افراد بر اساس شرایط خود برای تهیه آن اقدام می‌کنند. در این بیمه‌ها سقف پوشش بیمه‌نامه با توجه به ارزش سرمایه افراد تعیین می‌شود.

انواع بیمه‌های بازرگانی

بیمه‌های بازرگانی در قالب جدول زیر در شرکت‌های بیمه به فروش می‌رسند:

نکات انتخاب شرکت بیمه

در ایران شرکت‌های بیمه زیادی فعالیت دارند. سازمان بیمه مرکزی بر عملکرد این شرکت‌ها نظارت می‌کند. در هنگام انتخاب بیمه‌گر بهتر است موارد زیر را بررسی کنید:

 • میزان توانگری مالی شرکت
 • سابقه فعالیت‌های شرکت
 • گستردگی خدمات شرکت
 • نحوه رسیدگی به درخواست‌ها و شکایات توسط شرکت
 • نحوه پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان و ذینفعان توسط شرکت
 • ظرفیت مجاز نگهداری شرکت
 • میزان ریسک‌پذیری شرکت

انتخاب بیمه بازرگانی

میزان توانگری مالی شرکت

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که در انتخاب شرکت بیمه‌گر باید مدنظر قرار دهید سطح توانگری مالی آن است. سازمان بیمه مرکزی هر سال سطح توانگری مالی شرکت‌ها را بررسی می‌کند. در این معیار ۵ سطح برای شرکت‌های بیمه‌گر تعریف می‌شود:

 • شرکت‌های سطح یک: شرکت‌هایی که توانگری مالی آنها بیشتر و مساوی صددرصد است. توصیه می‌شود در هنگام خرید بیمه‌های بازرگانی مخصوصا بیمه‌های عمر و آتیه شرکت‌های این سطح را انتخاب کنید.
 • شرکت‌های سطح دو: شرکت‌هایی که توانگری مالی آنها بین ۷۰ الی ۱۰۰ درصد است.
 • شرکت‌های سطح سه: شرکت‌هایی که توانگری مالی آنها بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است.
 • شرکت‌های سطح چهار: شرکت‌هایی که توانگری مالی آنها بین ۱۰ تا ۵۰ درصد است.
 • شرکت‌های سطح پنج: شرکت‌هایی که توانگری مالی آنها کمتر از ۱۰ درصد است. بیمه مرکزی اجازه فعالیت شرکت‌هایی که به این سطح افت کنند را محدود یا تعلیق می‌کند.

خرید انواع بیمه بازرگانی از یک شرکت

یکی از پرسش‌هایی که در هنگام خرید بیمه‌های بازرگانی به ذهن می‌رسد این است که: آیا منطقی است که تمام بیمه‌ها را از یک شرکت خریداری کنیم؟ شرکت‌های بیمه‌گر معمولا به بیمه‌گزارانی که بیمه‌های بازرگانی متنوع دارند، تخفیفات ویژه‌ای می‌دهد. بنابراین برخی از افراد تمام خدمات بیمه‌ای را از یک شرکت می‌گیرند. البته باید ریسک این قضیه را هم مدنظر داشته باشید. بهرحال برخی از بیمه‌ها مانند بیمه عمر و آتیه جنبه سرمایه‌گذاری دارند. پس قبل از اقدام، به این پرسش پاسخ دهید که آیا مدیریت ریسک شما، اجازه می‌دهد که تمام تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد بگذارید یا خیر.

برای انتخاب شرکت بیمه نیاز به مشاوره دارید ؟ به علاوه تغییرات قوانین و شرایط امری رایج در صنعت بیمه است. این امر با میزان خسارت‌ها و بعد مالی بیمه نامه‌ها گره خورده است‌، آگاهی از آن ها می‌تواند به بیمه شونده در تصمیم گیری‌های خود کمک کند. همه این تغییرات در سایت منابع مختلف نظیر آیین نامه ‌ها و قوانین بیمه مرکزی، راهنمای بیمه ویکی پدیا(https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87 ) . شما می‌توانید برای بالابردن سطح آگاهی بیمه خود، به منابع بیمه ای مذکور در حوزه بیمه های بازرگانی: بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه ، بیمه موتور، بیمه تکمیلی و …. و بیمه های غیربازرگانی نظیر بیمه تامین اجتماعی، بیمه سربازی و … مراجعه نمایید.

سخن پایانی:

بیمه‌های بازرگانی نوعی بیمه اختیاری است. این بیمه به شما کمک می‌کنند تا بخشی از ریسک حوادث غیرمنتظره در زندگی را مدیریت کنید. در این مقاله به معرفی انواع بیمه‌های بازرگانی پرداختیم. همچنین درباره نکات انتخاب شرکت بیمه صحبت کردیم. امیدواریم مطالب ارائه شده به شما کمک کند تا بتوانید مناسب‌ترین شرکت را برای دریافت خدمات بیمه‌ای انتخاب نمایید.

Visits: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *