بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
بیمه مسئولیت چیست و انواع مختلف آن کدامند ؟

بیمه مسئولیت چیست و انواع مختلف آن کدامند ؟

بیمه مسئولیت چیست و انواع مختلف آن کدامند ؟

 

 • بیمه مسئولیت چیست؟
 • انواع بیمه مسئولیت
 • بیمه مسئولیت مدنی
 • بیمه مسئولیت قراردادی
 • بیمه مسئولیت متقابل
 • همه ما به‌صورت عادی در جامعه مسئولیت‌های مختلفی برعهده داریم که باید آن‌ها را به‌درستی شناخته و اجرا کنیم. علاوه بر مسئولیت‌های عادی و عمومی، برخی دیگر از افراد جامعه با توجه به شغل و حرفه خود نیز، مسئولیت‌های مختلفی برعهده دارند که در صورت عدم رعایت آن‌ها، با مشکلات حقوقی و قانونی بسیار زیادی روبه‌رو خواهند شد. بیمه مسئولیت یکی از انواع بیمه است که از سوی شرکت‌های بیمه‌گر در اختیار افراد جامعه قرار گرفته و مسئولیت‌های این چنینی را تحت پوشش قرار می‌دهد. دراین مطلب پاسخ می‌دهیم بیمه مسئولیت چیست و انواع آن را بررسی می‌کنیم.
 • بیمه مسئولیت چیست؟

 • همه می‌دانیم که حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و همه ما در تمام بخش‌های زندگی، با خطر وقوع انواع حوادث کوچک و بزرگ روبه‌رو هستیم. برای خطرات فردی که سلامت و جسم ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، انواع بیمه‌های فردی وجود دارند و برای اموال و دارایی‌های ما نیز، بیمه‌های اموال تعیین و معرفی شده‌اند. با این وجود همه می‌دانیم خطرات احتمالی به همین دو مورد محدود نمی‌شوند و گاهی اوقات به دلایل مختلف، در طی فعالیت‌های عادی و روزمره و یا در حین انجام شغل و حرفه خود، ممکن است به دیگران آسیب رسانده و یا باعث ایجاد ضرر و زیان شویم.میزان خطر فعالیت‌های ما و احتمال ایجاد آسیب برای سایرین، با توجه به شغل و حرفه هر کدام از ما متفاوت است. برای مثال، احتمالا یک مدیر مهدکودک که مسئولیت نگهداری از کودکان را در طی یک اردوی آموزشی برعهده دارد، بسیار بیش‌تر از یک آرایش‌گر و یا مغازه‌دار، دغدغه و مسئولیت‌های شغلی و قانونی داشته باشد؛ با این وجود، همه افراد جامعه در حین اجرای وظایف عادی یا شغلی خود، همیشه دغدغه عدم ایجاد آسیب‌های جانی و مالی را به دوش می‌کشند.

  بیمه مسئولیت اجتماعی، بیمه‌ای است که در آن شرکت بیمه‌گر تعهد می‌کند که در صورت وقوع انواع اتفاقات و حوادث ناگوار، تمام یا بخشی از خسارت‌ها را برعهده گرفته و از این طریق، بخشی از دغدغه افراد را کاهش می‌دهد. در واقع باید بدانید که افراد با استفاده از این بیمه، تعهدات خود را در قبال دیگران بیمه می‌کنند و بیمه مسئولیت به‌صورت مستقیم بر نوع ارتباط افراد در جامعه و تامین امنیت حرفه‌ای شغل و فعالیت‌های فردی، تاثیر می‌گذارد.

 • بیمه مسئولیت به ۳ دسته‌بندی اصلی تقسیم می‌شود که در ادامه هر کدام از آن‌ها را با مهم‌ترین زیرشاخه‌های موجود در هر دسته‌بندی، بررسی خواهیم کرد.
 • انواع بیمه مسئولیت

 • همان‌گونه که در بخش پیش اشاره کردیم، این بیمه به ۳ بخش مختلف تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:
  • بیمه مسئولیت مدنی؛
  • بیمه مسئولیت قراردادی؛
  • بیمه مسئولیت متقابل.

  هر کدام از این بیمه‌های مسئولیت، خود شامل بخش‌ها و زیرشاخه‌های گوناگونی هستند که در ادامه هر کدام را به‌اختصار شرح خواهیم داد.

 • بیمه مسئولیت مدنی

 • همه ما ممکن است با انجام برخی کارهای عمدی یا سهوی، باعث ایجاد خسارت مالی یا جانی برای سایرین شویم؛ در صورتی که خسارت عمدی باشد، به آن مسئولیت کیفری می‌گویند و اگر خسارت سهوی و غیر عمدی باشد، مسئولیت مدنی خواهد بود. به‌صورت قانونی برای انجام انواع جرائم کیفری، هیچ‌گونه بیمه‌ای وجود ندارد، اما همه می‌توانیم برای احتمال وقوع انواع جرائم مدنی، از بیمه مسئولیت مدنی استفاده کنیم.به همین خاطر باید بگوییم که در صورت رخ‌دادن انواع خسارت‌های مالی یا جانی سهوی و غیر عمدی، مسئولیت مدنی وقوع آن خسارت باین بیمه، شامل اغلب اتفاقات و حوادث ناگهانی شده و به همین خاطر بخش عظیمی از انواع حوادث احتمالی را تحت پوشش قرار می‌دهد. خسارت‌های احتمالی تحت پوشش این بیمه می‌تواند ناشی از عمل و فعالیت مستقیم شخص عامل، در نتیجه اعمال اشخاص وابسته به شخص عامل و یا ناشی از اشیا و اموال تحت مالکیت یا تصرف قانونی شخص عامل باشد. در همه این موارد، شخص عامل به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم مقصر شناخته می‌شود و به همین خاطر باید در مراجع قانونی پاسخ‌گو باشد. بیمه مدنی می‌تواند بخشی از خسارات رخ داده در حین این اتفاقات و حوادث غیر قابل پیش‌بینی را برعهده بگیرد.رعهده فرد خواهد بود و این بیمه برای این دسته از خسارت‌ها پیش‌بینی شده است.

روزبه عبادی نمین کد ۹۷۷ بیمه آرمان

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

برای مشاهده این مقاله روریلینک زیر کلیک کنید

بیمه با شما

خرید آنلاین بیمه نامه

بیمه مسئولیت مدنی عمومی

Visits: 1

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *