بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
هرآنچه باید از الحاقیه بیمه شخص ثالث بدانید

هرآنچه باید از الحاقیه بیمه شخص ثالث بدانید

هرآنچه باید از الحاقیه بیمه شخص ثالث بدانید

 

همانطورکه می‌دانید در ابتدای هر سال نرخ دیه از سوی قوه قضائیه اعلام می‌شود. بنابراین با توجه به افزایش نرخ دیه، در بیمه شخص ثالث تعهد ما در قبال اشخاص ثالث نیز افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی این سؤال به وجود می‌آید که آیا باید الحاقیه بیمه شخص ثالث بگیریم؟ در این مقاله قصد داریم درباره الحاقیه بیمه شخص ثالث صحبت کنیم.

انواع الحاقیه بیمه

در ابتدا لازم است بدانیم که اصلاً الحاقیه چیست؟ و انواع الحاقیه کدامند؟ هر گونه تغییر در مفاد بیمه‌نامه مثل تغییر در پوشش‌ها؛ تغییر سرمایه، فسخ و انصراف از بیمه‌نامه و… با صدور الحاقیه انجام می‌شود. الحاقیه انواع متفاوتی دارد که بسته به موضوع تغییر در دسته جدا قرار می‌گیرند. لازم است بدانید که الحاقیه به اندازه بیمه‌نامه معتبر بوده و در صورت شرایطی همچون اعلام خسارت و انتقال، الحاقیه یا الحاقیه‌های صادره هر بیمه‌نامه مورد بررسی قرار می‌گیرد. الحاقیه بیمه شخص ثالث همچون سایر الحاقیه‌ها از این موضوع مستثنا نیست.

الحاقیه اصلاحی

همان‌طور که گفتیم الحاقیه به معنای اعلام تغییر در بیمه‌نامه است. هر گونه تغییر در بیمه‌نامه که هیچ گونه بار مالی نداشته باشد الحاقیه اصلاحی نام دارد. برای مثال برای تغییر در مشخصات خودرو همچون شماره شاسی می‌بایست الحاقیه بیمه شخص ثالث تهیه نمایید. این تغییر هیچ گونه هزینه‌ای نداشته و تنها برای اصلاح مشخصات موضوع بیمه می‌باشد تا در روز خسارت مغایرتی وجود نداشته باشد.هرآنچه باید از الحاقیه بیمه شخص ثالث بدانید

الحاقیه اضافی

اگر بخواهید پوششی به بیمه‌نامه اضافه نمایید که نیاز باشد مبلغ اضافی به شرکت بیمه بپردازید، الحاقیه اضافی صادر می‌شود. به الحاقیه ای که با اعمال تغییراتی نیاز به پرداخت حق‌بیمه اضافی دارد، الحاقیه اضافی می‌گویند. این‌گونه تغییرات عمدتاً برای افزایش تعهدات بیمه‌نامه می‌باشد. برای مثال اگر خودرویی با کاربری سواری بیمه‌شده باشد برای تغییر به کاربری کرایه، به دلیل افزایش ریسک برای شرکت بیمه می‌بایست حق‌بیمه بیشتری بپردازد و الحاقیه اضافی بیمه شخص ثالث بگیرد.

الحاقیه برگشتی

هرگونه تغییری در بیمه‌نامه که می‌بایست شرکت بیمه، تمام یا بخشی از حق‌بیمه پرداخت‌شده را به بیمه‌گذار بپردازد، الحاقیه برگشتی نام دارد. به عنوان نمونه اگر فردی بخواهد بیمه‌نامه خود را فسخ یا ابطال کند در صورتی که شرکت بیمه می‌بایست تمام یا بخشی از حق‌بیمه را به بیمه‌گذار بازگرداند، الحاقیه برگشتی صادر می‌شود.

به روز رسانی سرمایه

نوع دیگری از الحاقیه می‌باشد که در واقع همان الحاقیه اضافی است. در شرایطی که ارزش موضوع بیمه (مثل خودرو) افزایش یابد، می‌بایست برای جلوگیری از اعمال ماده ۱۰ در زمان بروز حادثه، سرمایه خود را به روز نماید. در این شرایط بیمه‌گذار موظف است مبلغی را برای افزایش تعهدات بیمه در روزهای باقیمانده از بیمه‌نامه پرداخت نماید. برای مثال اگر خودرویی بعد از گذشت ۳ ماه از شروع بیمه‌نامه ارزش روز آن افزایش یابد، برای آنکه شرکت بیمه در زمان خسارت تمامی خسارت وارده را جبران کند، می‌بایست ارزش خودرو را با صدور الحاقیه افزایش سرمایه و پرداخت حق‌بیمه اضافی آن به روز رسانی نماید.

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

گفتیم که با افزایش دیه در سال جدید تعهدات بیمه‌گذار در قبال خسارت‌های احتمالی وارده به اشخاص ثالث افزایش می‌یابد. بنابراین لازم است که تعهدات بیمه شخصثالث را افزایش دهیم تا در صورت خسارت مجبور نباشیم مبلغ مازادی بپردازیم. در سال‌های اخیر شرایط به این صورت بود که هر ساله افراد در ابتدای سال برای افزایش دیه، الحاقیه بیمه شخص ثالث صادر می‌کردند و مبلغ اندکی به شرکت بیمه می‌پرداختند. بنابراین با الحاقیه صادر شده خیالشان از بابت خسارات احتمالی راحت می‌شد.

آیا باید الحاقیه بیمه شخص ثالث را دریافت کرد؟

با تصویب قانون جدید در سال ۱۳۹۵، دیگر نیازی به بروزرسانی دیه در سال جدید نیست. بر طبق این قانون، شرکت بیمه موظف است در صورت رخداد حادثه مبلغ دیه را طبق دیه روز بپردازد.

قوانین الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰

همانطور که اشاره شد با افزایش دیه و تبع آن افزایش حق‌بیمه در سال جدید دیگر نیازی به اخذ الحاقیه افزایش دیات شخص ثالث نیست. لازم است بدانید این قانون از خردادماه سال ۱۳۹۵ تاکنون اجرا شده است و از تاریخ مذکور هیچ گونه الحاقیه ای در این خصوص صادر نشده است.

روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه آرمان

شماره تماس  ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

بیمه با شما

برای خواندن مقاله بیمه الحاقیه  کلیک کنید

Visits: 5

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *