بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
جزییات قوانین بیمه شخص ثالث

جزییات قوانین بیمه شخص ثالث

جزییات قوانین بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث بیمه اجباری است و هر شخصی که اتومبیل یا وسیله نقلیه دارد می‌بایست نسبت به بیمه کردن آن اقدام نماید. بد نیست اگر قبل از بیمه کردن وسیله نقلیه خود قوانین بیمه شخص ثالث را مطالعه نموده و با اطلاعات صحیح، این کار را انجام دهید. هرآنچه در این راهنما ذکر شده است، منعکس کننده‌ی الزامات مندرج در قوانین بیمه شخص ثالث است. در صورت عدم رعایت این قوانین، ممکن است پلیس یا مأموران، خودروی شما را اعمال قانون کنند. در این مقاله قوانینی که آورده شده است، مربوط به قوانینی‌ست که در سال ۱۴۰۱ بیمه مرکزی و سایر مراجع مربوط برای بیمه شخص ثالث تصویب کرده‌اند. برای اطلاع از این قوانین در ادامه ما را دنبال کنید.

بخشنامه قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ + قوانین

رونمایی از قانون جدید بیمه شخص ثالث که تغییرات زیادی را در قالب کاری خود اعمال نموده و قصد دارد کلید واژه‌ی اصلی این مقاله شود و به شما قوانینش را دیکته کند:

این تغییرات را می‌خوانید:

  1. از تغییرات بسیار چشمگیر این قوانین می‌توان به قانون جدید انتقال بیمه شخص ثالث و اضافه شدن اطلاعات گواهینامه به این بیمه‌نامه اشاره کرد! در واقع بیمه‌گذار می‌بایست در زمان خرید، اطلاعات راننده را در بیمه‌نامه ثبت کند. برای دانستن نکات کامل انتقال بیمه ثالث به دیگران، این مقاله را مطالعه کنید.
  2. طبق قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، در زمان خرید و فروش خودرو به هیچ عنوان نمی‌توانید تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث را به مالک جدید منتقل کنید. تخفیف بیمه شخص ثالث از سال ۱۴۰۰ راننده محور شد و بر این اساس،تخفیف عدم خسارت تنها قابلیت انتقال به اعضای درجه یک خانواده، یعنی پدر، مادر، همسر و فرزندان را دارد.
  3. قانون جدید در راستای راننده محور شدن صورت گرفته است و برای افرادی که قانون را رعایت کرده و خسارتی وارد نمی‌کنند مثمرثمر بوده و می‌توانند تخفیفات خود را حفظ کنند.
  4. برای حفط این تخفیفات طبق قانون،باید اطلاعاتی همچون سند خوردو، پلاک و بیمه شخص ثالث همگی به نام یک شخص باشد.

نکته ای با اهمیت:جزییات قوانین بیمه شخص ثالث

حال بیاییم و فرض کنیم وضعیت اقتصادی فرد را درمانده نکرده و وی صاحب دو خودرو باشد،همچنین پلاک و خودرو نیز به نام خود فرد باشد، در این صورت تکلیف چیست؟

من باب این سوال می‌توان گفت: در این حالت مالک خودرو می‌تواند تخفیف یکی از خودرو ها را به دیگر خودروی خویش منتقل کند.در چنین حالتی رویدادی را مشاهده خواهد کرد که در آن تخفیف بیشتر برای خودرو در نظر گرفته شده و در واقع تخفیفات زیر بال و پر خودرو را می‌گیرد!

قانون جدید صدور کارت سوخت و سهمیه بنزین در صورت داشتن بیمه شخص ثالث

با توجه به خبری که در روز ۲۵ تیر ۱۴۰۲ اعلام شد و مطابق ماده ۴۸ قانون بیمه شخص ثالث، از این تاریخ به بعد، صدور کارت و سهمیه سوخت برای وسایل نقلیه، منوط به داشتن بیمه نامه شخص ثالث است. از طرفی با توجه به تاثیر و اهمیت وسایل نقلیه سنگین و نقشی که این وسایل در جابجایی مسافر، بار و حوادث رانندگی دارند، ضرورت داشتن بیمه نامه شخص ثالث، برای این گروه بیش از سایرین است.

در مورد ماده ۴۸ قانون بیمه شخص ثالث باید به موارد زیر توجه کنید:

  • قانون جدید در مورد بیمه‌نامه شخص ثالث به این معنا است که، برای وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث، صدور کارت سوخت و سهمیه بنزین، ممنوع است.
  • در سال گذشته، بیش از ۱۷ هزار وسیله نقلیه سنگین، فاقد بیمه شخص ثالث، گزارش شده‌اند. به این دسته از رانندگان و مالکان به صورت جدی اعلام شد که، اگر در یک بازه یک ماهه اقدام به خرید بیمه شخص ثالث نکنند، کارت سوخت این وسایل نقلیه غیرفعال خواهد شد.
  • سهیمه سوخت برای خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها نیز، در صورت نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث، قطع خواهد شد.

صدور بیمه نامه شخص ثالث به شرط پرداخت عوارض آزادراهی

در ۱۷ تیر ۱۴۰۲، قانون جدیدی برای صدور بیمه‌نامه شخص ثالث وضع شد. بر اساس این قانون صدور بیمه‌نامه شخص ثالث به شرط پرداخت عوارض آزادراهی است. این قانون برای این وضع شده است که، بیمه مرکزی در وصول آزادراهی و بزرگ‌راهی کمک کند. در صورت پرداخت نکردن عوارض آزادراهی، کد یکتای بیمه‌نامه در سامانه سنهاب صادر نمی‌شود و بیمه‌نامه خریداری شده فاقد اعتبار است.

قانون جدید ثبت اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث

هنگام خرید بیمه شخص ثالث احتمالاً این سوال که آیا برای بیمه ماشین گواهینامه لازم است یا خیر، برای خیلی‌ها مطرح می‌شود. اگر ابتدای این مقاله را خوانده باشید، به این موضوع اشاره کردیم که در قوانین بیمه شخص ثالث که اخیرا بیمه مرکزی به روز رسانی کرده است، می‌بایست اطلاعات گواهینامه به طور کامل ثبت شود. براساس این قانون، زمان خرید بیمه شخص ثالث، می‌بایست به این نکته توجه کنید که بیمه‌گر اطلاعات گواهینامه‌تان را در بیمه‌نامه ثبت نماید تا بعدها دچار مشکل نشوید.در واقع این قانون به منظور شخصی سازی (راننده محور کردن) بیمه شخص ثالث صورت می‌گیرد.

افزودن اطلاعات گواهینامه رانندگی به بیمه شخص ثالث

این عمل به این خاطر صورت می‌گیرد تا تخفیف عدم خسارت برای همه رانندگان محاسبه شود. در صورت بروز هرگونه تصادف و خسارات احتمالی تنها راننده‌ی مقصر اعمال قانون می‌گردد.

 همان طور که می‌دانید، رانندگی بدون گواهی نامه در قانون جرم محسوب می‌شود. همچنین بیمه‌نامه شخص ثالث برای افراد فاقد گواهی نامه هیچ خساراتی را جبران نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، می‌توانید مقاله رانندگی بدون گواهی نامه را مطالعه نمایید.

درج اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث

پیامک جدید معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در روز ۲۹ آذر ۱۴۰۱ در پیامکی قانون جدید در مورد بیمه شخص ثالث را اعلام کرد. براساس این قانون در صورت بروز حادثه با وسیله نقلیه موتوری فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث، علاوه بر پرداخت خسارت، مالک به پرداخت جزای نقدی تا ۲۰ درصد مجموع خسارت بدنی وارده ملزم خواهد شد.

متن پیام به صورت مستقیم حاوی این متن است: «در صورت بروز حادثه با وسیله نقلیه موتوری فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث، علاوه بر پرداخت خسارت، مالک به پرداخت جزای نقدی تا ۲۰ درصد مجموع خسارت بدنی وارده ملزم خواهد شد. ارائه خدمات نقل و انتقال، اخذ کارت سوخت، همکاری با موسسات حمل و نقل بار و مسافر، به این قبیل وسایل نقلیه ممنوع است.»

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای وسایل نقلیه موتوری است. تمامی افرادی که تاریخ بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه آن‌ها منقضی شده‌ است یا بیمه شخص ثالث ندارند بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به تهیه و خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنند.

هیچ تفاوتی در پرداخت خسارت ایجاد نمی‌شود!

فرض کنید اطلاعات گواهی‌نامه شما ثبت شده باشد و زمانی تصادف رخ دهد که خودروی شما دست فرد دیگری باشد؛ بیمه شخص ثالث، برای راننده غیر مالک هیچ تفاوتی در پرداخت خسارت قائل نیست و آن را به صورت کامل پرداخت می‌کند. این قانون وارد شده صرفا برای همان موضوع راننده محور شدن یا شخصی سازی تخفیفات بیمه شخص ثالث وضع شده است.

تخفیف پلکانی بیمه ثالث

رانندگان به قانون قبلی تخفیف بیمه شخص ثالث معترض بودند!!! حال چرا؟ مدتی پیش رانندگان معترض بودند که چرا باید با یک خسارت تمامی تخفیفاتشان را از دست بدهند؟ یعنی برای یک اشتباه این همه تاوان دارد؟ این عدالت است؟ خبرخوشی در تغییرات جدید قوانین بیمه شخص ثالث داریم:

روزبه عبادی نمین کد ۹۷۷ بیمه آرمان

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲ب

بیمه با شما

طراحی سایت ومیزبانی وب در کلاب هاست

برای خواندن مقاله کلیک کنید

Views: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

2 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

2 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

2 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *