بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
شرایط پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه

شرایط پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه

شرایط پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه

شرایط پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه بدین معنی است که خودرو به دلیل  به سرقت رفتن یا خسارت دیدن در حادثه رانندگی دیگر امکان استفاده از آن نباشد. و تحت شرایطی که در بیمه بدنه درج شده است بیمه گزار می تواند مبلغی را متناسب با ارزش خودرو از شرکت بیمه دریافت نماید.

اما شرایط پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه بدین صورت است که مطابق با ماده ۱۹ آئین ۵۳ شورای عالی بیمه یک اتومبیل در صورتی به کلی از بین رفته تلقی خواهد شد که حداقل ۶۰ روز از زمان سرقت آن گذشته است اما هنوز خودرو توسط پلیس پیدا نشده است و یا به علت حادثه مشمول بیمه ، به نحوی خسارت ببیند که مجموع هزینه های تعمیر و تعویض قسمتهای زیان دیده با احتساب هزینه های نجات و انتقال خودرو به تعمیرگاه  از ۷۵ درصد قیمت روز خودرو در روز حادثه بیشتر باشد.

البته قابل ذکر است که مبالغی بابت ارزش بازیافتی احتمالی و کسورات مقرر از خسارت کلی بیمه بدنه کسر می گردد و هزینه متعارف نجات و حمل تا حد مقرر به آن اضافه می گردد و سپس مبلغ نهایی به بیمه گزار پرداخت می گردد. در خسارت های کلی ، ملاکی که برای محاسبه و تسویه خسارت مدنظر قرار می دهند ارزش معاملاتی است که موضوع بیمه در روز حادثه و حداکثر تا مبلغ بیمه شده می باشد.

برای خسارت های کلی ارزش مبلغ بازیافتی توسط شرکت بیمه تعیین می گردد و در صورت موافقت بیمه گزار با ارزش تعیین شده ، شرکت بیمه پس از تملک موضوع بیمه ( خودرو سرقت شده یا خسارت دیده ) و انتقال سند به نام شرکت بیمه ، مبلغ خسارت با کسر فرانشیز و سایر کسورات و با احتساب هزینه های متعارف نجات و حمل پرداخت خواهد شد.

منظور از خسارت کلی و نحوه پرداخت آن در بیمه نامه بدنه چیست؟

موضوع بیمه، زمانی به کلی از بین رفته تلقی خواهد شد که حداقل ۶۰ روز پس از سرقت پیدا نشود یا به علت حوادث مشمول بیمه به نحوی آسیب ببیند که مجموع هزینه های تعمیر و تعویض قسمت های خسارت دیده آن با احتساب هزینه های نجات از ۷۵ درصد قیمت آن در روز حادثه بیشتر باشد.

تبصره ۱:

در خسارت کلی ملاک محاسبه و تسویه خسارت، ارزش معاملاتی موضوع بیمه در روز حادثه و حداکثر تا مبلغ بیمه شده خواهد بود. از خسارت کلی ، ارزش بازیافتی احتمالی و کسورات مقرر کسر و هزینه متعارف نجات و حمل، تا حد مقرر به آن اضافه می شود مشروط بر اینکه از کل مبلغ بیمه بیشتر نشود.شرایط پرداخت خسارت کلی در بیمه بدنه

تبصره ۲:

ارزش بازیافتی موضوع بیمه توسط بیمه گر تعیین می شود. در صورت عدم موافقت بیمه گذار با ارزش تعیین شده، بیمه گر پس از تملک موضوع بیمه و انتقال سند، خسارت را با کسر فرانشیز و سایر کسورات و اضافه نمودن هزینه های متعارف نجات و حمل پرداخت خواهد نمود.

تبصره ۳:

با پرداخت خسارت کلی، قرارداد بیمه خاتمه می یابد و چنانچه مدت قرارداد بیمه بیش از یک سال باشد حق بیمه سال های بعد به بیمه گذار مسترد می شود.

تبصره ۴:

قبل از پرداخت خسارت مربوط به سرقت کلی موضوع بیمه، سند مالکیت وسیله نقلیه بیمه شده باید به بیمه گر منتقل شود.

تبصره ۵:

چنانچه تا یک سال پس از پرداخت خسارت وسیله نقلیه سرقت شده و انتقال مالکیت آن به بیمه گر، وسیله نقلیه مذکور پیدا شود بیمه گر موظف است آن را با رعایت آیین نامه بازیافت خسارت مصوب شورای عالی بیمه به فروش رساند و سهم بیمه گذار از مبلغ بازیافتی را با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسر کرده است به وی پرداخت نماید.

روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه آرمان

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

بیمه با شما

برای خواندن مقاله بیمه خسارت کلی کلیک کنید

Views: 1

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *