بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
تحول-در-صنعت-بیمه-با-بلاکچین

بررسی نقش بلاکچین بر صنعت بیمه: با رویکرد کاهش کلاهبرداری بیمه ای در بخش خودرو

بررسی نقش بلاکچین بر صنعت بیمه: با رویکرد کاهش کلاهبرداری بیمه ای در بخش خودرو

بلاک چین یک تکنولوژی دیجیتال سازی جدید است که می تواند برای شرکت های بیمه منافع استراتژیک متعددی در بر داشته باشد. امروزه از بلاک چین در زمینه های مختلفی استفاده می شود. و با توجه به پیچیدگی فرآیندهای خاص، یک فن آوری جدید مرتبط با بلاک چین قراردادهای هوشمند در حال استفاده و بکارگیری است. این قراردادهای دیجیتال مانند قراردادهای سنتی عمل می کنند و تفاوت عمده آنها خودکار عمل نمودن آ نهاست . هدف از این مقاله چگونگی استفاده از بلاک چین و قراردادهای هوشمند در کنار یکدیگر به منظور بهبود عملیات سازمانی در صنعت بیمه جهت جلو گیری از کلاهبرداری در بیمه نامه های خودرو است. که ابتدا در مبحث مطالب اصلی مفاهیم بیمه نامه خودرو، انواع تقلب و کلاهبرداری در بیمه خودرو ذکر شد و سپس مروری بر مفهوم بلاک چین و نحوه عملکرد آن داشته و تفاوت های آن با پایگاه داده سنتی مورد بررسی قرار گرفته است. سپس نحوه پیاده سازی آن در شاخه های مختلف صنعت بیمه و مزایای منحصربه فرد آن برای این صنعت بیان شده و درادامه راه حل های مبتنی بر بلاک چین جهت جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری در صنعت بیمه ذکرشد و در نهایت بعد از بحث و نتیجه گیری، پیشنهادات کاربردی به مسئولان و دست اندرکاران در صنعت بیمه خودرو ارائه گردید.بررسی نقش بلاکچین بر صنعت بیمه

کلاهبرداری در بیمه چیست و چطور می توان جلوی آن را گرفت؟

بیمه در حالت کلی بر اساس اصل سود متقابل طراحی شده است و راهی برای کنترل ریسک خطرات احتمالی است. اما از آن‌جایی که تقلب و تخلف در صنعت بیمه باعث اختلال در بیمه‌نامه‌ها، امور مربوط به بیمه‎‌گران و در نهایت عدم تعیین صحیح پوشش‌های موردنیاز برای بیمه‌گذارها می‌شود؛ کاهش کلاهبرداری و تخلف در بیمه و مبارزه با آن از اولویت بالایی برخوردار است.

همان‌طور که تبعات تقلب در بیمه هم به شرکت‌های بیمه و هم بیمه‌گذارها مربوط می‌شود، مبارزه با کلاهبرداری در بیمه نیز باید توسط بیمه‌گرها و بیمه‌گذارها انجام شود.روشن است که اصلی‌ترین و مهم‌ترین انگیزه برای کلاهبرداری در بیمه، منفعت بردن از مال و پول است. کسانی که مرتکب این تخلف می‌شوند، بر این باورند که این کار، ریسک کمتر و سود زیادی را به‌همراه دارد. همچنین چنین جُرمی از نظر قانون نسبت به جرم‌های دیگر از مجازات کمتری برخوردار است.

در ادامه‌ی این مطلب از بلاگ بیمه‌شو سراغ کلاهبرداری و تخلف در صنعت بیمه می‌رویم تا با رایج‌ترین تخلف‌ها و کلاهبرداری‌ها در بیمه آشنا شویم. با ما همراه باشید

کلاهبرداری در بیمه توسط چه افرادی انجام می شود؟

در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم: چرا بیمه می‌خریم؟ از نگاه بیمه‌گذارها، خرید بیمه‌نامه یعنی آسودگی‌خاطر بابت پرداخت خسارت در زمان وقوع حادثه. به‌عنوان مثال، کسی که سراغ خرید بیمه شخص ثالث می‌رود، خیالش راحت است که اگر مقصر یک حادثه‌ی رانندگی شناخته شود؛ شرکت بیمه خسارت خسارت وارده به اشخاص آسیب‌دیده را پرداخت خواهد کرد.

همین مسئله می‌تواند بیمه‌گذار را وسوسه کند که با صحنه‌سازی و گزارش یک تصادف صوری و غیرواقعی، از شرکت بیمه خسارت بگیرد. البته این تنها حالتی نیست که به تقلب در بیمه منجر می‌شود. روش‌های مختلف دیگری هم وجود دارد که شرکت‌های بیمه باید نسبت به آنها آگاه باشند و جلوی وقوع‌شان را بگیرد.

به‌عنوان نمونه، در زمان عقد قرارداد بیمه ارزیابی صحیح ریسک بسیار مهم است. شرکت بیمه باید مطمئن شود که بیمه‌گذار، فرم پیشنهاد بیمه‌نامه را با نهایت صداقت و درستی تکمیل کرده است و تمام اطلاعات لازم را نوشته است. پرداخت دقیق و به‌موقع حق‌بیمه یکی دیگر از نکته‌های مهمی‌ست که شرکت‌های بیمه باید نسبت به آن حساس و گوش به‌زنگ باشند.

البته کلاهبرداری در بیمه فقط توسط بیمه‌گذارها رخ نمی‌دهد. بلکه شرکت‌های بیمه نیز ممکن است در پرونده‌های تقلب و کلاهبرداری، مقصر شناخته شوند. هرچند سازمان بیمه مرکزی و نهادهای مختلف بر نحوه‌ی کار شرکت‌های بیمه نظارت دارند، اما باز هم ردپای تقلب و فساد اداری را می‌توانیم در بعضی از نمایندگی‌های بیمه ببینیم. فروش بیمه‌نامه‌های بدون مجوز، دریافت حق‌بیمه و سپس عدم پرداخت خسارت در زمان وقوع حادثه از مهم‌ترین تقلب‌هایی‌ست که به پای شرکت‌های بیمه نوشته می‌شود.

نمونه هایی از کلاهبرداری در صنعت بیمه

در حالت کلی یکی از زمینه‌های کلاهبرداری در صنعت بیمه، تحت‌پوشش قرار دادن موضوع بیمه به مبلغی بیش از ارزش واقعی آن است. این کار، فرصتی را برای کلاهبردارها فراهم می‌کند تا با اعلام یک خسارت صوری و غیرواقعی، غرامت بیشتری از شرکت بیمه دریافت کنند.

البته که دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه به این آسانی‌ها هم نیست و برای تشکیل پرونده‌ی خسارت به مدارک و شواهد زیادی، نیاز است که در انتها نیز باید توسط کارشناس خسارت بررسی و تائید شوند. اگر مشخص شود که اعلام خسارت با تقلب همراه بوده است یا ارزش بیمه‌شده کمتر یا بیشتر از ارزش واقعی آن است، پرداخت خسارت نه‌تنها لغو می‌شود که حق پیگیری قضایی برای شرکت بیمه محفوظ خواهد ماند.

 

 روزبه عبادی نمین کد ۹۷۷ بیمه آرمان
شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

Views: 1

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

2 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

2 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

2 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *