بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
unnamed

راهنمای بیمه موتور سیکلت: صفر تا صد بیمه موتور (پاییز ۱۴۰۲)

راهنمای بیمه موتور سیکلت: صفر تا صد بیمه موتور (پاییز ۱۴۰۲)

موتورسواری در عین جذاب و هیجان‌انگیز بودن، خطرات بسیاری دارد. بنابراین خرید بیمه موتور برای تمام راکبان اجباری است. بیمه موتور سیکلت برای حفاظت از موتورسواران در برابر آسیب‌های جانی و مالی یک الزام قانونی است و قانون، خرید بیمه شخص ثالث موتور را اجباری کرده‌است. راکبان موتور به بیمه‌نامه، برای پوشش ریسک‌های مربوط به تصادفات رانندگی نیاز دارند. موتورسواران با تهیه این بیمه دیگر نگران هزینه‌ها و خسارات ناشی از تصادفات و حوادث نخواهند بود. اگر از علاقمندان به موتورسیکلت سواری هستید، در ادامه این مقاله از مجله بیمه با ما همراه باشید. در این مقاله ابتدا به معرفی انواع بیمه موتور می‌پردازیم، سپس نکات مهمی که در رابطه با بیمه موتور باید بدانید را برای شما شرح می‌دهیم.

اگر موتور سیکلت، بیمه نداشته باشد، چه می‌شود؟

لازم است بدانید که پلیس به محض شناسایی موتورسیکلت فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث آن را به پارکینگ منتقل خواهد کرد. در چنین شرایطی مالک موتورسیکلت باید برای ترخیص موتور و پرداخت جرایم اقدام نماید. بدون داشتن بیمه شخص ثالث نمی‌توان موتورسیکلت را از پارکینگ پلیس ترخیص کرد. همچنین خرید و فروش موتور بدون تهیه بیمه نامه موتور امکان پذیر نیست چرا که برای نقل و انتقالات موتور و تعویض پلاک نیز به بیمه‌نامه شخص ثالث موتور نیاز خواهید داشت.

داشتن بیمه های همچون بیمه موتور چهارچرخ یا سه چرخ و … می تواند هرگونه خسارتی که در سفر با موتورسیکلت به ما وارد می شود را جبران کند.

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامهراهنمای بیمه موتور سیکلت:

رانندگی با موتورسیکلت ریسک بیشتری نسبت به رانندگی با خودرو دارد. به همین دلیل راکبان موتور باید حتما بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را خریداری کنند. بهتر است بدانید در صورتی که شماره شاسی و پلاک را داشته باشید، می‌توانید موتورسیکلت خود را بیمه کنید. همچنین باید بدانید امکان خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بدون داشتن گواهینامه نیز در دسترس راکبان موتور قرار دارد. اما بهتر است برای برخورداری از تمام امکانات و خدمات بیمه شخص ثالث حتما گواهینامه داشته باشید.

در صورت داشتن بیمه موتور بدون گواهینامه و بروز حادثه، شرکت بیمه خسارت را به فرد زیان دیده پرداخت می‌کند اما بعد تمام هزینه را از راننده بدون گواهینامه دریافت می‌کند.

اگر از علاقمندان به موتورسیکلت هستید بهتر است مقاله تاریخچه موتورسیکلت را از دست ندهید و قبل از هر اقدامی برای دریافت گواهینامه و بیمه شخص ثالث موتور اقدام نمایید.

انواع بیمه موتور

برای موتورسیکلت نیز مانند هر وسیله نقلیه دیگری دو بیمه‌نامه درنظر گرفته شده‌است. این بیمه‌ها ریسک‌های احتمالی این رانندگی هیجان انگیز و پرخطر را پوشش می‌دهند:

 • بیمه بدنه موتورسیکلت
 • بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه بدنه موتورسیکلت

بیمه بدنه موتور سیکلت همانند بیمه بدنه خودرو، غرامت حوادث زیرا پرداخت می‌کند:

 • آتش‌سوزی
 • سرقت خودرو
 • تصادم یا تصادف و برخورد خسارت زای هر جسم متحرک یا ثابت با موتورسیکلت
 • انفجار و آتش گرفتن موتور

بیمه شخص ثالث، ابعادی غیر از خود موتور از جمله جان اشخاص ثالث و راننده مقصر و بُعد مالی تصادفات و خسارات وارد شده به زیان‌دیده را جبران می­‌کند. اگر بخواهیم کمی اسرار بیمه‌گران را فاش کنیم، باید بگوییم که بیمه بدنه موتور سیکلت چندان مورد توجه موتورسواران واقع نشده‌است و بیشتر طرفدار بیمه شخص ثالث موتور هستند. بهتر است به بیمه شخص ثالث موتورسیکلت توجه بیشتری داشته باشیم.

بیمه شخص ثالث موتور

شخص ثالث می‌تواند هر شخص سومی (ترک نشین و عابرپیاده) باشد که در حادثه تصادف موتورسیکلت آسیب می‌بیند. البته اگر طرف مقابل حادثه به عنوان مقصر شناخته شود، ترک نشین موتور در چتر حمایت بیمه شخص ثالث مقصر قرار می‌گیرد و می‌تواند خسارت خود را از شرکت بیمه‌گر مقصر طلب نماید.

بیمه سرنشین موتورسیکلت

سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید این است که آیا این بیمه خسارات خود بیمه‌گزار را هم جبران می‌کند یا خیر؟ خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور مقصر هم پرداخت می‌شود اما فقط خسارات جانی؛ این خسارت‌ها شامل فوت، از کارافتادگی، نقص عضو و هزینه‌های درمانی هستند. شرکت بیمه‌گر بر اساس مفاد بیمه­‌نامه غرامت را پرداخت خواهد کرد. البته بیمه راکب موتور سیکلت هم داریم که خسارات جانی وارد بر مالک را پوشش می‌دهد. برای آشنایی با این بیمه، مقاله بیمه شخص ثالث چیست را مطالعه کنید.

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت

بیمه کردن موتورسیکلت از کارهایی است که برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری الزامی است. برای خرید بیمه موتورسیکلت باید مدارک هویتی و سند موتور را به همراه داشته باشید. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • کارت ملی
 • کارت موتورسیکلت
 • بیمه نامه ثالث یا بیمه نامه بدنه سال قبل
 • گواهی نامه موتور

تصادف با موتورسیکلت بدون گواهینامه

اگر موتورسیکلت بدون گواهینامه با یک خودرو یا موتور دیگر تصادف کند، در صورت داشتن بیمه شخص ثالث شرکت بیمه خسارت زیان دیده را سریعا پرداخت می کند؛ ولی برای بازپرداخت آن، به بیمه‌گزار مراجعه می‌کند. چرا که در تصادف بدون گواهینامه، شرکت بیمه‌گر مسئولیت جبران خسارت را به عهده ندارد. به عبارتی، یکی از شرایط بیمه موتورسیکلت این است که گواهینامه داشته باشید.

آیا شرکت بیمه خسارت های راننده فاقد بیمه موتور را پرداخت می کند؟

در تصادف موتورسیکلت، در صورتی که راکب بیمه شخص ثالث نداشته باشد، طبق قانون، شرکت بیمه دیه‌ای پرداخت نخواهد کرد. هم‌چنین، در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث مجازات‌هایی برای راننده بدون بیمه در نظر گرفته شده است. قانون برای راننده بدون بیمه‌نامه حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات را برای بار اول تخلف در نظر می‌گیرد. در صورت ارتکاب مجدد، دو تا شش ماه حبس در انتظار راننده متخلف خواهد بود. به شرایط بیمه موتور بدون گواهینامه حتما قبل از خرید بیمه موتور دقت کنید. تعداد موتورسوارانی که علیرغم دانستن اجباری بودن بیمه شخص ثالث موتور آن را خریداری نمی‌کنند، زیاد است. باید به این افراد یادآوری کنیم که نداشتن بیمه شخص ثالث موتورسیکلت جریمه روزانه را در پی دارد.

استثنائات بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

اگر حادثه‌ای رخ دهد و شرایط زیر حاکم باشد، شرکت بیمه به راننده مقصر فاقد بیمه موتور خسارتی پرداخت نخواهد کرد:

 • رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر و روانگردان انجام شده باشد.
 • تصادف عمدی باشد.
 • راننده، موتورسیکلت را دزدیده باشد یا با سند و مدرک ثابت شود که او از مسروقه بودن موتور اطلاع داشته است.

هزینه بیمه ثالث موتور

اگر بخواهیم هزینه بیمه موتور را یک فاکتور کلی در نظر بگیریم‌، عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه موتور سیکلت دخیل هستند. در صورتی که می‌خواهید ارزان‌ترین بیمه موتورسیکلت را خریداری کنید بهتر است موارد زیر را با دقت مطالعه نمایید.

توصیه کارشناسان بیمه دات کام این است که سعی کنید پوشش‌های بیمه‌ای مناسب را حتما لحاظ نمایید؛ زیرا جانتان با ارزش‌تر از مبلغ اندکی است که بخواهید در هزینه بیمه موتور صرفه جویی کنید.

عوامل تاثیرگذار در نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

هزینه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت به چهار عامل عمده وابسته است که به شرح هر یک از آنها می‌پردازیم.

نوع موتورسیکلت

موتورسیکلت‌ها‌، چه آخرین مدل هارلی دیویدسون چه موتورگازی قدیمی در سه دسته قرار می‌گیرند:

 1.  موتور سه چرخ
 2.  موتورسیکلت دو چرخ
 3.  موتور سیکلت برقی

Visits: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *