بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
انواع بیمه مسئولیت؛

انواع بیمه مسئولیت؛ اطلاعات جامع در مورد ۱۱ نوع بیمه مسئولیت حرفه‌ای

انواع بیمه مسئولیت؛ اطلاعات جامع در مورد ۱۱ نوع بیمه مسئولیت حرفه‌ای

بیمه مسئولیت در واقع بیمه تعهد بیمه‌گزار در برابر خسارات وارد شـده به سایر افراد است. تسهیلات و شرایط این بیمه‌نامه موجب می‌شود بیمه‌گزاران بتوانند تعهدات خود را در برابر اشخاص دیگر بیمه کننـد. در مقاله بیمه مسئولیت به طور کامل در مورد بیمه مسئولیت مدنی صحبت کرده‌ایم.

بر اساس قانونِ مسئولیت مدنی ایران، تمام افرادی که در جامعه به صورت حقیقی یا حقوقی در حال فعالیت هستند، در قبال زیان یا صدمات به دیگران مسئول بوده و نسبت به جبران آن باید اقدام کنند. هدف انواع بیمه مسئولیت ، جبران خسارت‌‌‌های وارده  است که بر اثر تقصیر یا خطای بیمه‌گزار متوجه دیگران شده است. در بیمه مسئولیت مدنی خسارت‌‌‌های مورد پوشش برای خسارت‌‌‌های بدنی و خسارت‌‌‌های مالی در نظر گرفته شده‌است. دقت داشته باشید که بیمه‌‌نامه مسئولیت یکی از حرفه‌ای‌ترین و مهم‌ترین بیمه‌‌نامه‌‌‌ها است. باید با مشاوره دقیق از کارشناس‌‌‌های بیمه‌‌ای تهیه شود تا در صورت استفاده از پوشش‌‌‌های بیمه‌‌نامه دچار مشکل نشوید. در ادامه درباره انواع بیمه مسئولیت توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

لزوم بیمه مسئولیت

هر فردی با توجه نقش اجتماعی خود، ممکن است به سایر افراد صدمه مالی یا جانی وارد کند. از این رو، شخص در برابر زیانی که به دیگران وارد کرده، مسئول بوده و باید خسارت را جبران کند.نقش ما در جامعه متفاوت بوده و باید با توجه به شاخه‌های بیمه مسئولیت، یکی از انواع بیمه مسئولیت را انتخاب کنید.

برخی اوقات، زیان‌های وارد شده به شخص ثالث به قدری سنگین است که حتی جبران آن امکان پذیر نیست. در اینجا نیاز به یک پشتیبان و حمایتگر مانند بیمه مسئولیت احساس می‌‌‌شود. در کل با توجه به اینکه بیمه مسئولیت، خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث را جبران می‌‌‌‌کند، بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد خود با بیمه‌گر، احساس آرامش دارد.

با توجه به استقبال مردم از انواع بیمه های مسئولیت، باید از شاخه‌ها و پوشش‌های انواع بیمه مسئولیت اطلاع داشته باشید.شاید بخواهید درباره این که بیمه شخص ثالث چیست، اطلاعاتی کسب کنید. ما به شما خواندن مقاله راهنمای بیمه مسئولیت را پیشنهاد می‌کنیم.

انواع بیمه مسئولیت

هر فردی که مالی از غیر را تلف کند، باید آن ضرر را جبران کند. اصل بیمه مسئولیت بر این توضیح برقرار است که هر کس موجب زیان مالی یا خسارت جانی دیگر افراد شود باید آن را جبران کرده و خسارت پرداخت کند. بیمه‌نامه مسئولیت انواع گوناگونی دارد که به شرح زیر است:

 • بیمه مسئولیت مدنی
 • بیمه مسئولیت قراردادی
 • بیمه‌ی مسئولیت متقابل

آنچه که در صنعت بیمه به کار می‌‌‌‌رود، بیشتر بیمه مسئولیت مدنی است. در ابتدا توضیحی درباره بیمه مسئولیت مدنی خواهیم داد و سپس به بررسی انواع بیمه مسئولیت می‌پردازیم.

بیمه مسئولیت مدنی

اول از همه باید بدانیم که بیمه مسئولیت مدنی چیست؟ بیمه مسئولیت مدنی تعهداتی را بر عهده می‌گیرد که بیمه‌گزار بر عهده دارد و اگر حادثه یا اتفاقی رخ دهد، تعهدات بیمه‌گزار را پرداخت می‌‌‌کند. برای مسئول شناخته شدن یک فرد دو نظریه حقوقی وجود دارد که به شرح زیر است:

نظریه تقصیر: با توجه به این نظریه، شخص زمانی مسئول است که در انجام اعمال خود، مرتکب قصور یا خطا شده‌باشد.

نظریه خطر: این نظریه اینگونه تعریف شده است که هر شخصی که در اثر عمل و فعالیت خود، خطری برای دیگری ایجاد کند، مسئول جبران زیان وارد شده می‌‌‌باشد. با تعریف بیمه مسئولیت مدنی آشنا شده‌اید، حال تعریف تعدادی از انواع بیمه مسئولیت مدنی را توضیح خواهیم داد.

بیمه مسئولیت مدنی عمومی‌‌‌

با تهیه بیمه مسئولیت مدنی عمومی‌‌‌، اشخاص در قبال زیان‌‌‌های مالی و جانی غیر عمدی که در کارهای روزانه به افراد ثالث وارد می‌کنند، بیمه خواهند شد.

بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای

این نوع بیمه‌‌نامه در حقیقت برای تعهد اشخاص در مقابل افراد ثالث در رابطه با مشاغل است. این نوع بیمه انواع مختلفی دارد. مانند: بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان، بیمه مسئولیت مهندسی و بیمه مسئولیت پزشکی که هر کدام تعریف جداگانه دارند.

بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا

بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا، تعهد تولیدکننده در مقابل مصرف کننده کالا است. با توجه به این نوع از انواع بیمه مسئولیت، اگر محصول تولید شده باعث ضرر مالی یا جانی مصرف کننده شود، این ضرر و زیان را جبران خواهد کرد. همچنین از این بیمه برای فروشنده‌‌‌ها و توزیع کننده‌‌‌های کالا هم استفاده خواهد شد.

بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا

بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا

بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان

این نوع از بیمه‌‌نامه تعهد می‌کند که خطا، اشتباه و قصور پزشکان را در عمل‌‌‌های جراحی برعهده بگیرد. به طور کلی این نوع از بیمه‌‌نامه تعهدات قانونی پزشک نسبت به بیمار را به بیمه‌گر منتقل می‌کند. اگر پزشک به درمان بیمار اقدام کند یا دستور درمان بیمار را صادر کرده باشد، بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس بیمه‌‌نامه، مسئولیت پزشک را برعهده دارد. حتی اگر این درمان با رضایت کامل بیمار انجام شود باز هم بیمه‌گر مسئولیت درمان را قبول می‌کند.

خوشبختانه، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان در سامانه بیمه دات کام ارائه شده است. پزشکان و انترن‌ها و متخصصان پزشکی می‌توانند برای خرید بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان به سایت bimeh.com مراجعه کرده و این رشته بیمه مفید را تهیه نمایند. همچنین برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیمه‌نامه می‌توانید به مقاله بیمه مسئولیت پزشکان چیست نیز مراجعه کنید.

نوعی بیمه دیگر به نام بیمه مسئولیت دامپزشکان داریم که خسارات احتمالی از طرف دامپزشک را جبران خواهد کرد. برای آشنایی با این بیمه نامه، مقاله بیمه مسئولیت دامپزشکان را مطالعه کنید.

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان

بیمه مسئولیت کارفرما در انواع بیمه مسئولیت قرار می‌گیرد و زیر شاخه بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای است.  اگر حادثه‌ای رخ دهد، تمام ضرر‌‌‌های مالی و جانی وارد شده به کارکنان جبران خواهد شد.کارمندان قراردادی، استخدامی‌ و روزمزد مشمول  این بیمه‌‌نامه هستند. تمام کارمندان و کارکنان تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان قرار می‌گیرند.

بیمه مسئولیت پیمانکاران

یکی از انواع بیمه های مسئولیت، بیمه تمام خطر پیمانکاران است. این بیمه نامه می‌تواند به راحتی تمام خساراتی که ممکن است برای کارگران یا پیمانکاران در شرایط و زمینه کاری های مختلف پیش بیاید را جبران نماید. پوشش‌های این بیمه شامل جبران خسارت های جانی و فیزیکی است که بیشتر در کارخانجات، صنایع مختلف، کارگاه ها، سیستم های مخابراتی و کشاورزی اتفاق می‌افتد. این بیمه‌نامه برای پیمانکارات حمل‌و‌نقل، ساختمان «(مانند بیمه داربست)»، رشته آب، پیمانکاری آثار باستانی و کشاورزی توصیه می‌شود.

بیمه هیئت مدیره ساختمان

یکی از مهم ترین بیمه های مسئولیت مدنی بدون شک بیمه هیئت مدیره ساختمان است. شاید همه مدیران ساختمان با این بیمه مسئولیت و پوشش های جامعی که دارد آشنا نباشند. با تهیه این بیمه تمامی خسارات که در داخل و اطراف ساختمان شما میفتد قابل جبران می شود.

بیمه مسئولیت شکارچیان

در بیمه مسئولیت شکارچیان که یکی از زیر مجموعه های بیمه مسئولیت مدنی نیز می باشد، تمامی خساراتی که شکارچیان ممکن است در حین شکار به شخص سوم وارد کنند، قابل جبران می باشد.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین در ساختمان‌‌‌ها

طبق این بیمه‌‌نامه، مسئولیت حرفه‌ای مهندسان در ارتباط با طراحی، محاسبه و بازرسی ساختمانی تحت پوشش قرار می‌گیرد.بر اساس قوانین انواع بیمه مسئولیت، قانون نظام مهندسی ساختمان ، قانون شهرداری و آیین نامه‌‌‌های اجرایی مرتبط، مسئولیت مهندسی ساختمان‌‌‌ها بر عهده بیمه‌گر خواهد بود. بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین ساختمان متعهد می‌شود که تمام زیان‌‌‌های وارد شده به افراد ثالث، کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی و مالکین ساختمان را پرداخت کند. اما بهترین بیمه مسئولیت ساختمان چیست؟ برای انتخاب بهترین بیمه مسئولیت ساختمان باید به توانگری مالی شرکت بیمه، شرایط شخص یا اشخاص و مواردی از این دست توجه کرد.

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا

این بیمه خسارات مالی وارد شده از طرف وکلا به موکلین را پوشش می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر، مقاله بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا را مطالعه کنید.

بیمه مسئولیت قراردادی

این بیمه مسئولیت به نوعی ناشی از توافقی است که بین دو طرف قرارداد منعقد می‌شود. همچنین، در آن قصور طرفین قرارداد پوشش داده‌می‌‌‌‌شود.

بیمه مسئولیت مدنی متصدیان حمل و نقل داخلی

بیمه مسئولیت مدنی حمل و نقل داخلی، مسئولیت متصدیان حمل در قبال ارسال کننده‌ها و صاحبان کالا را پوشش می‌‌دهد. هر گونه حادثه‌ای که از حمل و نقل به بار آسیب وارد کند را هم تحت پوشش قرار می دهد. بیمه مسئولیت حمل ونقل برای مسیرهای زمینی، هوایی و دریایی قابل استفاده است.

بیمه مسئولیت مدنی متصدیان حمل و نقل داخلی

بیمه مسئولیت متصدیان شرکت‌های بین المللی کالا از طریق جاده CMR

موضوع این بیمه‌نامه مسئولیت بیمه‌گزار در مقابل صاحبان کالا یا ذی حقوق آن‌ها طبق مقررات قرارداد CMR بین‌المللی در رابطه با راه بیمه‌نامه‌های حمل و نقل کالا از طریق جاده است.

بیمه مسئولیت متقابل

بیمه مسئولیت متقابل از انواع بیمه مسئولیت است که در حقیقت تعهدی متقابل در مقابل افراد دیگر شکل می‌گیرد.( تعهدی یک جانبه از سمت یک شخص به شخص دیگر) پوشش‌‌‌های این بیمه‌‌نامه متفاوت است و انعطاف پذیری بسیاری دارد. با توجه به اینکه پوشش‌‌‌های بیمه مسئولیت متقابل تنوع زیادی دارد، مورد استقبال افراد و شرکت‌‌‌های گوناگون قرار گرفته‌است.

وظایف بیمه‌گزار و بیمه‌گر در انواع بیمه مسئولیت

در بیمه مسئولیت بیمه‌گر و بیمه گزار هر کدام وظایفی دارند که به شرح زیر است:

 • استفاده از پوشش‌‌‌های بیمه‌‌ای منوط بر این است که بیمه‌گزار حق بیمه خود را به موقع و به صورت کامل پرداخت کرده باشد.  تا زمانی که حق بیمه پرداخت شود، قرارداد انواع بیمه مسئولیت برقرار خواهد بود. اگر بیمه‌گر حق بیمه‌‌ای دریافت نکند، می‌تواند بر اساس مفاد قراداد بیمه‌‌نامه، نسبت به فسخ یا تعلیق قرارداد اقدام کند.
 • در صورتی که میزان ریسک انواع بیمه مسئولیت تغییر کند، بیمه‌گزار موظف است که شرکت بیمه خود را از این موضوع مطلع کند.
 • اگر بیمه‌گزار به پرداخت دیه محکوم شود، بیشترین تعهد بیمه‌گر برابر با ارزان ترین نوع دیه برای هر یک از آسیب دیدگان است.
 • در انواع بیمه مسئولیت، بیمه‌گزار موظف است که در صورت وقوع حادثه، حداکثر تا ۵ روز بعد از آسیب وارد شده، بیمه‌گر را مطلع کند تا مراحل کاری و اداری پرداخت خسارت انجام شود.
 • در صورتی که حادثه‌ای رخ دهد و میزان تعهد و مسئولیت بیمه‌گزار برای بیمه‌گر مشخص شود، بیمه‌گر می‌تواند قبل از صدور رای دادگاه، خسارت وارد شده به بیمه‌گزار را پرداخت کند.

خسارت خارج از تعهد انواع بیمه مسئولیت

با توجه به نوع بیمه مسئولیت، خسارات خارج از تعهد بیمه‌‌نامه گوناگون است. برخی را در اینجا اشاره خواهیم کرد. این موارد به شرح زیر است:

 • نجات مصدوم توسط بیمه‌گزار از مسئولیت این بیمه‌‌نامه خارج است.
 • اعمال متقلبانه بیمه‌گزار در انواع بیمه مسئولیت خارج از پوشش این بیمه‌‌نامه است.
 • بیمه مسئولیت در داخل مرز ایران پوشش دارد.
 • تشعشعات هسته ای و رادیواکتیو خارج از تعهدات انواع بیمه مسئولیت است.

خرید بیمه مسئولیت

همانطور که گفته شد، بیمه مسئولیت را می‌توان یکی از مهمترین بیمه‌‌نامه‌‌‌ها دانست. با توجه به گوناگونی انواع بیمه مسئولیت باید از یک مشاوره یا متخصص بیمه‌‌ای کمک گرفت. آنچه که در پوشش‌‌‌های بیمه باید در نظر گرفت، نوع شغل و میزان خسارات بیمه‌گزار است. بنابراین با دریافت مشاوره می‌توانید پوشش‌‌‌ها را به درستی انتخاب کنید.برای انتخاب انواع بیمه مسئولیت می‌توانید از طریق باکس نظرات، سوالات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 

Visits: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *