بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
برآورد هزینه بیمه شخص ثالث؛ عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه

برآورد هزینه بیمه شخص ثالث؛ عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه

برآورد هزینه بیمه شخص ثالث؛ عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه

بیمه شخص ثالث؛ قیمت بیمه  از مزایای این بیمه پوشش کلیه خسارت‌های مالی و جانی است که بر اثر تصادف، به راننده مقابل وارد کرده‌اید.برای آشنایی با نحوه برآورد هزینه بیمه شخص ثالث و عوامل تأثیرگذار آن پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

قانون جدید بیمه شخص ثالث شامل چه پوشش‌هایی است؟

پس از موافقت مجلس در سال ۱۳۸۷ و با تأیید شورای نگهبان، بیمه شخص ثالث از حالت اختیاری به اجباری تغییر پیدا کرد. این قانون به‌دلیل منفعت مردم تصویب شد؛ زیرا رانندگان پس از خرید بیمه شخص ثالث، در برابر حوادث احتمالی پشتوانه‌ای پیدا می‌کنند. بر اساس قانون جدید، امکان انتقال بیمه شخص ثالث از فروشنده ماشین به خریدار وجود ندارد. صاحبان جدید خودروهای کارکرده، پس از انتقال مالکیت باید برای بیمه جدید اقدام کنند

فاکتورهای موثر در برآورد هزینه بیمه شخص ثالث

موثرترین عامل در هزینه بیمه شخص ثالث، رقم دیه اعلام شده توسط قوه قضائیه است. این رقم در هر سال تغییر می‌کند، بنابراین باید اطلاعات جدید را از منابع معتبر دریافت کرد. پوشش بیمه شخص ثالث که به دو دسته مالی و جانی تقسیم می‌شود مزایای متنوعی دارد:

• پوشش جانی: خساراتی از جمله نقص عضو (دائمی یا موقت)، فوت و هزینه‌های درمانی ناشی از تصادف را تحت پوشش قرار می‌دهد. کلیه این موارد با توجه به نرخ دیه‌ای که قوه قضائیه تعیین کرده توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود.

 پوشش مالی: اگر وسیله نقلیه‌تان طی یک تصادف دچار خسارت شده باشد، هزینه‌ تعمیر و بازسازی ماشین توسط بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد.

اگر در روز حادثه نتوانید خودروی آسیب دیده را تعمیر کنید، یا به راننده مقابل خسارت جانی وارد کنید؛ شرکت بیمه کلیه غرامت‌ها را بر اساس مفاد بیمه‌نامه پرداخت خواهد کرد.

اثر کاربری خودرو در هزینه بیمه شخص ثالث

آیا شخصی که به‌ندرت از ماشین خود استفاده می‌کند باید به اندازه یک راننده تاکسی حق بیمه شخص ثالث را پرداخت کند؟ جواب این سوال منفی است؛ زیرا در برآورد هزینه بیمه شخص ثالث، کاربری خودرو نیز درنظر گرفته می‌شود. خودروهای تاکسی و آژانس، آمبولانس‌های حمل خون، ماشین‌های آتش‌نشانی، خودروهای صنعتی و بارکش و وسایل نقلیه متعلق به نهادها و سازمان‌ها بیشتر از ماشین‌های با کاربری عادی در معرض تصادف قرار دارند. بنابراین حق بیمه‌ای که ملزم به پرداخت آن هستند، ۱۵٪ الی ۲۰٪ بیشتر است.

برآورد هزینه بیمه شخص ثالث؛ عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه

تخفیف عدم خسارت؛ کم شدن نرخ بیمه

اگر رانندگان در طی زمان قرارداد بیمه شخص ثالث دچار سانحه و تصادف نشوند، شرکت بیمه نیز غرامتی به آن‌ها پرداخت نمی‌کند. در نتیجه این خودروها از تخفیف عدم خسارت برخوردار می‌شوند. این تخفیف به کلیه کاربران عادی و خودروهای تاکسی و آژانس تعلق می‌گیرد. حتی اگر بیمه اقساطی خودرو داشته باشید و هر ماه هزینه بیمه شخص ثالث را پرداخت کنید نیز تخفیف عدم خسارت را دریافت خواهید کرد. فقط باید تلاش کنید با رانندگی اصولی، سرعت مجاز و رعایت قوانین، حادثه‌ای برای خودروی شما اتفاق نیافتد.

مدت اعتبار، بیمه شخص ثالث یک‌ساله مقرون‌به‌صرفه‌تر است

شرکت‌های بیمه دارای خدمات متنوعی هستند. مثلا بیمه شخص ثالث خودروها به صورت روزشمار، ماهیانه و یک ساله قابل انجام است. نکته حائز اهمیت این است که به‌دلیل ریسک بالای بیمه‌های کوتاه مدت، خرید بیمه یک‌ساله مقرون‌به‌صرفه‌تر است. به این معنی که اگر بیمه شخص ثالث شش ماهه خریداری کنید، از نصف قیمت بیمه یک ساله بیشتر خواهد بود. توصیه شرکت‌های بیمه این است که برای برخورداری از قیمت‌های ارزان‌تر، مدت اعتبار یک ساله را انتخاب کنید.

جریمه دیرکرد و تأثیر آن در برآورد هزینه بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث از جمله بیمه‌های اجباری است که رانندگان موظف به انجام آن هستند، بنابراین در صورت تخطی از قانون، جریمه‌هایی متوجه صاحبان خودرو خواهد شد. پس از اعلام نرخ دیه توسط قوه قضائیه در هر سال، قیمت بیمه شخص ثالث تعیین می‌شود. البته باید نوع کاربری خودرو و نرخ بیمه در هر ماه را نیز در نظر داشت. اگر پس از اتمام قرارداد بیمه اقدام به تمدید آن نکرده یا بعد از تحویل خودرو برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام نکنید؛ به ‌ازای هر روز عقب‌ افتادگی، ملزم به پرداخت جریمه هستید. قیمت جریمه دیرکرد بر اساس نوع خودرو تعیین می‌شود. بدیهی است هر چه ماشین مدل بالاتر باشد، مبلغ جریمه نیز بیشتر است. غرامت عقب افتادگی تا ۳۶۵ روز محاسبه می‌شود، بنابراین هزینه دیرکرد پنج سال و یک سال باهم برابر است

روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه آرمان

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

بیمه باشما

برای خواندن مقاله تاثیر نوع کاربری خودرو برنرخ بیمه ثالث کلیک کنید

Visits: 1

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *