بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
همه چیز درباره تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید

همه چیز درباره تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید

همه چیز درباره تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید

همه ما اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث را می‌دانیم. داشتن بیمه شخص ثالث در بسیاری از کشور ها از جمله ایران اجباری است. قیمت این بیمه نامه بر اساس دیه محاسبه می‌شود و با افزایش نرخ دیه به صورت سالانه افزایش می‌یابد. اما می‌توان با دریافت تخفیف بیمه شخص ثالث مبلغ کمتری پرداخت کرد. اگر می‌خواهید بدانید چگونه تخفیف بیمه شخص ثالث را بگیریم و تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

پیش از آنکه نگاهی به تخفیف بیمه ثالث بندازیم می‌خواهیم به تعریف کوتاهی از بیمه شخص ثالث اشاره کنیم. بیمه شخص ثالث بیمه‌ای است که خسارت‌های مالی و جانی که در حوادث رانندگی به اشخاص ثالث وارد می‌شود را جبران می‌کند. بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و هر خودرویی می‌بایست این بیمه را تهیه کند . این بیمه نامه پوشش‌های مالی و جانی را پوشش می‌دهد. سقف تعهدات شرکت بیمه در پوشش جانی به میزان دیه سال در ماه‌های حرام می‌باشد. همچنین سقف تعهدات پوشش مالی به میزان ۲.۵ درصد دیه در ماه غیر حرام می‌باشد.

در چه صورت بیمه شخص ثالث شامل تخفیف می‌شود؟

قانون بیمه شخص ثالث میزان تخفیف بیمه شخص ثالث را به طور کامل شرح می‌دهد. براساس متن قانون ، در صورتی  که بیمه گذار در طول مدت بیمه نامه از آن استفاده نکند، در زمان تمدید، تخفیف عدم  خسارت بر بیمه شخص ثالث جدید اعمال می‌کند. این تخفیف تحت عنوان تخفیف عدم خسارت ارائه می‌شود و اختصاراٌ در بیمه نامه به صورت اختصاری ت.ع.خ درج می‌گردد.

تخفیف عدم خسارت

همانطور که گفتیم در صورتی که بیمه گذار از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکند شرکت بیمه در زمان تمدید تخفیف عدم خسارت را به صورت درصد محاسبه کرده و بر روی بیمه شخص ثالث جدید اعمال می‌کند. درصد تخفیف بیمه ثالث به صورت سالانه محاسبه می‌شود . در حال حاضر شرکت های بیمه به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث به میزان ۵ درصد تخفیف به سایر تخفیفات اضافه می‌کندهمه چیز درباره تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید 

حداکثر تخفیف بر اساس سال‌های بیمه ماشین

شرکت‌های بیمه در صورت عدم دریافت خسارت بیمه گذار از شرکت بیمه، بر روی بیمه نامه جدید تخفیف اعمال می‌کنند. اما این تخفیفات سقف مشخصی دارد و نمی‌تواند از مقدار سقف تعیین شده بیشتر شود.

اگر سال‌های عدم خسارت بیشتر شود با رسیدن به سقف میزان تخفیف ثابت می‌ماند. برای مثال در قانون جدید بیمه شخص ثالث پس از گذشت ۱۴ سال بدون آنکه بیمه گذار خسارتی دریافت نماید ۷۰ درصد تخفیف دریافت می‌کند. در این حالت با گذشت سال‌های بیشتر بدون دریافت خسارت، تخفیف مازادی به بیمه شخص ثالث اضافه نشده و هر سال با همان ۷۰ درصد تخفیف تمدید می‌گردد.

کاهش تخفیف بیمه عدم خسارت در قانون جدید چگونه خواهد بود؟

تغییر قانون بیمه شخص ثالث مزیت‌هایی هم داشت. یکی از مزایای قانون جدید تخفیف بیمه ثالث از بین نرفتن کل تخفیفات عدم خسارت است. در قانون قبلی در صورتی که بیمه گذار از بیمه شخص ثالث خود یک مرتبه استفاده کند کل تخفیف عدم خسارت آن از بین می‌رفت. این در حالی است که در قانون جدید تخفیفات به طور کامل از بین نمی‌رود و بر اساس نوع خسارت و تعداد دفعات دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث جدید کسر می‌گردد. برای مثال در صورتی که در یک حادثه رانندگی یک بار خسارت مالی دریافت کنید تنها ۲۰ درصد از تخفیف شما کسر می‌شود. به عبارت دیگر اگر ۵۰ درصد تخفیف داشته باشید با کسر ۲۰ درصد تخفیف استفاده از بیمه بابت خسارت مالی بار اول، بیمه نامه شما با ۳۰ درصد تخفیف تمدید می‌گردد.

البته اگر تخفیفات عدم خسارت شما پاسخ گوی میزان خسارت وارده نباشد، الباقی خسارت پس از کسر از تخفیفات به بیمه نامه شما اضافه می‌گردد. برای مثال اگر در یک بیمه شخص ثالث درصد تخفیف بیمه ثالث برابر با ۱۵ درصد باشد و بیمه گذار خسارت مالی از شرکت بیمه دریافت کند؛ در زمان تمدید، ۱۵ درصد تخفیف عدم خسارت از بین می‌رود و درصد تخفیف عدم خسارت در بیمه نامه صفر می‌شود. همچنین ۵ درصد باقیمانده به حق بیمه نهایی اضافی می‌شود.

آیا تخفیف عدم خسارت حوادث راننده همان تخفیف عدم خسارت است؟

پوشش بیمه شخص ثالث تنها برای جبران حوادث مالی و جانی اشخاص ثالث نیست. در بیمه شخص ثالث خسارت‌هایی که در زمان حادثه رانندگی به راننده مقصر وارد می‌شود از محل بیمه شخص ثالث قابل پرداخت است. برای جبران این نوع خسارت از پوشش حوادث راننده استفاده می شود. خوب است بدانید تعهد پوشش حوادث راننده به میزان دیه کامل در ماه‌های غیر حرام می‌باشد. برای مثال در سال جاری (۱۳۹۹) میزان دیه از سوی قوه قضائیه برای ماه‌های غیر‌حرام برابر ۳۳۰ میلیون تومان است. بنابراین پوشش حوادث راننده نیز تا سقف ۳۳۰ میلیون تومان متعهد پرداخت خسارت می‌باشد

روزبه عبادی نمین کد ۹۷۷ بیمه آرمان

شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲

بیمه با شما

برای خواندن مقاله تخفیف بیمه شخص ثالث کلیک کنید

بازدیدها: ۲

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

10 ماه ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

10 ماه ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

10 ماه ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *