بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

همان طور که‌‌ می‌دانیم داشتن بیمه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه از جمله اتومبیل و موتورسیکلت اجباری و ضروری است. یکی از موضوعات بسیار مهم در این زمینه، تخفیف بیمه شخص ثالث و نحوه تأثیر آن بر قیمت بیمه شخص ثالث‌‌ می‌باشد.

در ادامه قصد داریم به تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید و موضوعات مرتبط با آن بپردازیم.

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث

یکی از تخفیف‌‌های پر کاربرد در بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت است.

در صورتی که خودروی شما در مدت ‌بیمه‌نامه دچار حادثه نشده و خسارتی از شرکت بیمه دریافت نکرده باشید، شرکت بیمه وظیفه دارد در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه، در محاسبه مبلغ بیمه شخص ثالث‌تان تخفیفی را اعمال کند. به این تخفیف‌ تخفیف عدم خسارت گفته‌‌ می‌شود. تخفیف عدم خسارت در بعضی از ‌بیمه‌نامه‌ها با عنوان «ت.ع.خ» و یا «سنوات تخفیف» درج‌‌ می‌شود.نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

طبق آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث که توسط بیمه مرکزی اعلام شده، تخفیف عدم خسارت این بیمه نسبت به سال‌‌های قبل تغییر کرده است. به این صورت که تخفیف عدم خسارت سالانه از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته و حداکثر تخفیف همان ۷۰ درصد خواهد بود، با این تفاوت که این تخفیف به جای سال هشتم در سال چهاردهم تکمیل‌‌ می‌شود.

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

جدول درصد تخفیف بیمه شخص ثالث

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث به شرح زیر است:

تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می شود

بر اساس این قانون، در صورتی که تخفیف عدم خسارت در قانون جدید از میزان آن در قانون قدیم کمتر باشد، در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه تخفیف قبلی ملاک قرار داده‌‌ می‌شود.

به عنوان مثال در قانون جدید بیمه شخص ثالث، در سال هشتم به جای ۷۰ درصد، ۴۰ درصد تخفیف به ‌بیمه‌گذار تعلق‌‌ می‌گیرد که در واقع این موضوع به ضرر ‌بیمه‌گذار است. اما تبصره ۱ ماده ۶ قانون برای حل همین مشکل ارائه شده و بر اساس آن، تخفیف عدم خسارت مطابق با قانون قبلی یعنی همان ۷۰ درصد اعمال‌‌ می‌گردد تا ‌بیمه‌گذار از نظر مالی متضرر نشود.

شرکت‌‌های بیمه تا زمانی موظف به اعمال این قانون هستند که درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه در قانون قدیم و جدید با هم برابر شود.

سقف تخفیف بیمه شخص ثالث چقدر است

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، سقف تخفیف بیمه شخص ثالث برای خودروها تغییری نکرده است و هنوز همان ۷۰ درصد است. تنها تغییری که در این زمینه رخ داده این است که رانندگان برای رسیدن ب سقف تخفیف در گذشته باید هشت سال منتظر می‌ماندند و حالا این عدد به چهارده سال رسیده است.

تخفیف بیمه شخص ثالث سالی چند درصد است

تخفیف بیمه شخص ثالث در حال حاضر سالانه ۵ درصد است. رانندان به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث خودرو و دریافت نکردن خسارت ۵ درصد تخفیف می‌گیرند.

تخفیف بیمه شخص ثالث با یک تصادف از بین نمی‌رود!

در قانون قبلی، با یک بار تصادف تخفیف عدم خسارت از بین‌ می‌رفت اما از سال ۹۷، این تخفیف به صورت پلکانی کم‌ می‌شود و یک جا از بین نمی‌رود. روش کاهش تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث به این شکل است که با تصادف اول ۲۰ درصد، تصادف دوم ۳۰ درصد و تصادف سوم به بعد ۴۰ درصد از این تخفیف کم‌ می‌شود

تا پایان سال ۹۶ حتی با یک ‌بار تصادف و استفاده از یک کوپن ‌بیمه‌نامه، تخفیف عدم خسارت شما از بین رفته و ‌بیمه‌نامه فاقد تخفیف عدم خسارت محسوب‌‌ می‌شد.

اما در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث ، تخفیف‌‌های عدم خسارت با هر بار استفاده از ‌بیمه‌نامه، به صورت پلکانی کاهش یافته و مابقی آن برای بیمه‌گذار حفظ‌‌ می‌شود.

در صورت تصادف چند درصد از تخفیف بیمه کم می شود

نحوه کاهش تخفیف عدم خسارت به این صورت است که اگر فردی برای بار اول خسارت مالی داشته باشد ۲۰ درصد، بار دوم ۳۰ درصد و بار سوم ۴۰ درصد از تخفیف عدم خسارت مالی او کاهش پیدا‌‌ می‌کند.

این اعداد برای خسارت جانی به ترتیب ۳۰ درصد، ۷۰ درصد و ۱۰۰ درصد‌‌ می‌باشد.

تعداد خسارت / نوع خسارتیک باردو بارسه بار و بیشتر
مالی۲۰ واحد۳۰ واحد۴۰ واحد
بدنی۳۰ واحد۷۰ واحد۱۰۰ واحد

با یک مثال این موضوع را برای شما توضیح خواهیم داد:

بر اساس مثال قبلی اگر شما ۸ سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید، ۷۰ درصد تخفیف به ‌بیمه‌نامه شخص ثالث‌تان تعلق‌‌ می‌گیرد. حالا در نظر بگیرید که برای بار اول با ماشین خود تصادف کرده و از شرکت بیمه خسارت دریافت‌‌ می‌کنید. در این صورت ۲۰ درصد از میزان تخفیف شما کاهش پیدا کرده و شما‌‌ می‌توانید از ۵۰ درصد تخفیف باقی مانده آن استفاده کنید.

در صورتی که در قانون قدیم تخفیف بیمه شخص ثالث ، با اولین تصادف همه تخفیف‌‌های عدم خسارت خود را از دست‌‌ می‌دادید. البته این موضوع برای سال‌‌های تخفیف کمتر، متفاوت است و ممکن است گاهی هزینه بیشتری را به ‌بیمه‌گذاران تحمیل کند.

مثلا اگر شما ۲ سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید،‌‌ می‌توانید از ۱۵ درصد تخفیف در ‌بیمه‌نامه خود استفاده کنید. بر اساس قانون ذکر شده پس از اولین تصادف ۲۰ درصد از میزان تخفیف شما کاهش پیدا‌‌ می‌کند. اما در این مورد برخلاف مثال قبلی، به حق بیمه شخص ثالث شما ۵ درصد اضافه‌‌ می‌شود. و این در واقع به ضرر ‌بیمه‌گذار خواهد بود.

این موضوع یکی از معایب قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث به شمار‌‌ می‌رود و بیشتر برای افرادی که سال‌‌های تخفیف عدم خسارت بیشتری دارند سودمند است.

تخفیف عدم خسارت حوادث راننده چه تفاوتی با تخفیف عدم خسارت (ت.ع.خ) دارد؟

در بعضی از شرکت‌های بیمه مثل بیمه آسیا و بیمه دانا، تخفیف عدم خسارت به صورت مجزا از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده محاسبه می‌شود. به این معنی که اگر در صورت وقوع حادثه تخفیف عدم خسارت‌ شخص ثالث شما از بین برود، همچنان می‌توانید از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده خود استفاده کنید. همچنین اگر از تخفیف عدم خسارت حوادث راننده خود استفاده کردید، تخفیف عدم خسارت شخص ثالث (یا همان ت.ع.خ) از بین نرفته و قابل استفاده می‌باشد.

آیا تمدید زودتر از موعد بیمه ثالث بر قیمت آن تاثیر دارد؟

بیمه شخص ثالث نوعی بیمه اجباری است و دارندگان خودرو به ازای هر روز نداشتن این بیمه مجبور به پرداخت هزینه می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد برای جلوگیری از این امر اقدام به خرید زود هنگام این بیمه نامه می‌کنند. اما باید این نکته را بدانید که تمدید زودتر از موعد بیمه شخص ثالث نه تنها از لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد بلکه ممکن است در زمینه دریافت تخفیف بیمه هم افراد را با مشکلاتی مواجه کند. بهترین زمان برای خرید بیمه شخص ثالث یک هفته پیش از تمام شدن بیمه نامه قبلی است.  اگر نگران فراموش کردن زمان مناسب تمدید بیمه نامه خود هستید می‌توانید با مراجعه به صفحه اول وبسایت ازکی در بخش یادآور یا تمدید اقساط بیمه ثبت نام کنید تا ازکی زمان مناسب را به شما یادآوری کند.

 

Views: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *