بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
edd9-ae1f2fca19dd3459fa563d896c71998d-390x220

اصل جانشینی چیست؟ عملکرد و مزایای اصل جانشینی بیمه‌گر

اصل جانشینی چیست؟ عملکرد و مزایای اصل جانشینی بیمه‌گر

 

اصل جانشینی جانشینی بیمه‌گر   در قانون بیمه در تمام جهان اصول هشتگانه‌ای قابل اجراست کمه بسته به نوع و کاربری بیمه و بیمه‌نامه این اصول باید رعایت شوند، اصل جانشینی یکی از اصول مهم بیمه است که در بیمه‌های اموال و درمان تکمیلی مورد استفاده بسیاری دارد و در این مطلب قصد داریم به اصل جانشینی بیمه‌گر را شرح دهیم.

اصل جانشینی چیست؟

اصل جانشینی یکی از اصول هشتگانه بیمه است؛ بر اساس این اصل بعد از جبران هر خسارت، تمام حقوق قانونی که ممکن است به علت آن حادثه متوجه بیمه‌گذار شده باشد به بیمه‌گر منتقل می‌شود.

با یک مثال ساده برای اصل جانشینی

تصور کنید برای شرکت خود بیمه آتش سوزی با پوشش سرقت تهیه کرده‌اید، شب گذشته از شرکت شما دزدی شده و سارق یا سارقین از محل حادثه فرار کرده باشد! در این شرایط شرکت بیمه خسارت شما را طبق شرایط بیمه‌نامه و توافق بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار پرداخت می‌نماید و به جای بیمه‌گذار از سارق شکایت کرده و در صورت پیدا شدن سارق خسارت خود را دریافت می‌نماید، در این شرایط و در صورت دستگیری سارق بیمه‌گذار در مورد خسارت نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.

در واقع پس از جبران خسارت بیمه‌گذار نمی‌تواند هیچ گونه ادعا و شکایتی علیه سارق از طریق مراجع قانون داشته باشد و بیمه‌گر به عنوان مدعی قانونی جایگزین بیمه‌گذار می‌شود و به این امر اصل جانشینی گفته می‌شود.

در مواردی که مسئول ایجاد خسارت (سارق) مشخص باشد زیان‌دیده حق دارد که مستقیما از سارق شکایت کرده و خسارت خود را از مسئول حادثه مطالبه کند.

اما در صورتی که مانند مثال بالا خسارت توسط بیمه‌گر جبران شود بیمه‌گر جانشین بیمه‌گذار شده و به موجب اصل غرامت بیمه‌گذار نمی‌تواند از مسئول ایجاد حادثه (سارق) هم خسارت دریافت کند؛ این امر موجب نفع بیمه‌گذار شده و با اصول بیمه مغایرت دارد.

اصل جانشینی چیست؟ عملکرد و مزایای اصل جانشینی بیمه‌گر

اصل جانشینی در کدام بیمه‌ها کاربرد دارد؟

زمینه فعالیت و حوزه اجرای اصل جانشینی در بیمه‌های درمان و اموال است. در قراردادهای بیمه اموال و درمان بندی در رابطه با اصل جانشینی مشخص می‌شود تا در مواردی که حادثه مسئول مشخصی دارد، خسارت توسط بیمه‌گر جبران شود و بعد از آن بیمه‌گر از حقی که بیمه‌گذار در مقابل مسئول حادثه دارد استفاده نماید.

بنابراین با پرداخت خسارت توسط بیمه‌گر، حقوق بیمه‌گذار درمقابل مسئول خسارت به بیمه‌گر واگذار می‌شود و بیمه‌گر می‌تواند اقدام‌های لازم (از جمله ادای قانونی و مراجعه به مراجع قضایی) را جهت وصول مبلغ خسارت از مسئول حادثه به عمل آورد.

اصل جانشینی در کدام بیمه‌ها کاربرد ندارد؟

اصل جانشینی در بیمه‌های عمر، حوادث جسمی و مسئولیت کاربردی ندارد.

علت بوجود آمدن اصل جانشینی

همانطور که اشاره شد با پرداخت خسارت حق رجوع به بیمه‌گر منتقل مى‌شود (از طریق وکالت‌نامه) و بیمه‌گر مى‌تواند اقدام‌هاى قضایی لازم را به‌عمل آورد.

باید به این نکته مهم توجه شود که اگر بیمه‌گذار قبل از دریافت خسارت از بیمه‌گر خسارت را از مقصر حادثه دریافت کند بیمه‌گر از پرداخت خسارت مبرا است.

اگر قوانین و اصل جانشینی وجود نداشت و بیمه‌گر نمی‌توانست برای بازیافت خسارت پرداخت شده از طریق مراجع قانونی نسبت به مقصر و مسبب اصلی حادثه اقامه دعوی کند، مشکلات زیر بوجود مى‌آمد:

 • بیمه‌گذار مى‌توانست هم از شرکت بیمه و هم از مقصر حادثه خسارت بگیرد و دریافت دوبار خسارت باعث نفع بیمه‌گذار و منافی با اصول بیمه است.
 • فرد یا افراد مقصر، از زیر بار مسئولیت و پرداخت خسارتى که مقصر آن هستند شانه خالى می‌کردند و در نتیجه آمار بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی و عدم قبول مسئولیت در جامعه افزایش می‌یافت.

  ماده ۳۰ قانون بیمه و اصل جانشینی

  در ماده‌ی ۳۰ قانون بیمه‌ صراحتا ذکر شده است که حق بیمه‌گر محدود به مبلغ پرداختى او است؛ و اگر دادگاه مسئول حادثه را به پرداخت مبلغ بیشترى محکوم کند مازاد، متعلق به بیمه‌گذار یعنى زیان‌دیده حادثه است.

  در واقع در موارد زیر حق بیمه‌گذار به دریافت غرامت از مسئول حادثه به‌قوت خود باقى است:

  • کافى‌نبودن خسارت پرداختی به بیمه‌گذار (ماده‌ی ۱۰ قانون بیمه ارمان).
  • وقتى تعهد بیمه‌گر داراى فرانشیز باشد.
   • اعمال قاعده‌ی نسبى حق بیمه (ماده‌ی ۱۳ قانون بیمه ارمان).
   روزبه عبادی نمین کد۹۷۷ بیمه آرمان 
  • شماره تماس ۰۹۱۱۸۰۳۹۲۸۲
  • بیمه با شما
 • خرید آنلاین بیمه نامه
 • بخشش جرائم دیرکرد بیمه شخص ثالث 

Views: 22

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

2 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

2 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

2 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *