بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
بررسی تقاضای بیمه زندگی

بررسی تقاضای بیمه زندگی، متغیرهای کلان اقتصادی و شاخص‌های رفاهی به روش معادلات هم‌زمان ـ پانل

بررسی تقاضای بیمه زندگی، متغیرهای کلان اقتصادی و شاخص‌های رفاهی به روش معادلات هم‌زمان ـ پانل 

 مقدمه

 برسی تقاضا بیمه زندگی   :جهان کنونی شاهد تحولات و دگرگونی­های شگفت­انگیزی در تمام ابعاد است. فناوری پیشرفته حاصل از این دگرگونی­ها محیط اطراف انسان را پیچیده­تر نموده و وی را در معرض خطرهای متعددی از قبیل از دست دادن اموال و دارایی‌ها، صدمه بدنی در محیط کار، ازکارافتادگی و ناتوانی و مرگ قرار داده است. برای کاهش اثرات ناگوار ناشی از این حوادث، بیمه عمر و سرمایه‏گذاری به­عنوان مؤثرترین و مقبول­ترین ابزار در بسیاری از کشورهای جهان عمل می­کند. در حال حاضر نظام بیمه­های عمر و سرمایه­گذاری می­تواند به­عنوان یکی از اهرم­های برقراری عدالت اجتماعی و کاهش فقر در جامعه باشد و از دو طریق مستقیم و غیرمستقیم در جهت کاهش حجم فقر و بالا بردن سطح رفاه اجتماعی در جامعه عمل نماید. بیمه­ مهم‌ترین نقش خود را در تأمین و تضمین آتیه خانواده­ها ایفا می­نماید که ملموس­ترین جنبه آن است. امروزه مردم کشورهای توسعه­یافته در پناه بیمه عمر به موقعیت مطلوبی ازلحاظ خطرهای مرگ‌ومیر سرپرست خانواده و مشکلات اقتصادی ناشی از آن، همچنین مشکلات ناشی از پیری و کهولت افراد، رسیده­اند. در این کشورها بیمه عمر سهم زیادی از درآمد جامعه را به خود اختصاص داده­ و با استفاده از منابع مالی عظیمی که حاصل می­شود، خدمات متعددی را به افراد جامعه ارائه می‏دهد. توسعه بیمه­های عمر و سرمایه­گذاری به‏عنوان بیمه­های اختیاری، از مسئولیت بیمه­های اجباری دولت نیز می­کاهد و بخشی از تأمین­های مربوط به هزینه­های مستمری و ازکارافتادگی و غیره را به خود افراد جامعه و شرکت­های بیمه واگذار می‏نماید. با این تفاسیر می­توان گفت که بیمه عمر و سرمایه‌گذاری درواقع یک سرمایه­گذاری مطمئن با سود تضمینی است که علاوه بر پرداخت سود علی­الحساب به سپرده­گذاری، شامل پوشش­های بیمه­ای بسیار زیادی هست. این نوع بیمه، بالاخص در شرکت بیمه پارسیان، یکی از پرطرفدارترین نوع بیمه در سراسر جهان است که با اضافه نمودن یک برنامه سرمایه­گذاری امن به بیمه عمر بلندمدت، روزبه‌روز طرفداران بیشتری را در اکثر کشورها به خود جلب می­کند.

  برسی تقاضا بیمه زندگی  :   شرکت­های‌ بیمه‌ با ارائه‌ طرح­های‌ متفاوت‌ و ابتکاری‌ متناسب‌ با نیازهای ‌جوامع‌ انسانی‌ در پی‌ تأمین‌ و تسهیل‌ این‌ غریزه‌ ثبات‌ مالی‌ و اقتصادی‌ برآمدند تا در زمان‌ بروز حادثه‌ ناگوار، شیرازه ‌اقتصاد خانواده‌ها از هم‌ نپاشد و افراد وابسته‌ به‌ شخص‌ متوفی‌ و یا حادثه­دیده‌ بتوانند از مزایای‌ این‌ تأمین‌ اقتصادی ‌بهره‌مند شوند؛ بنابراین، هدف اساسی بیمه­های عمر ایجاد و جمع­آوری ذخایر مالی و سرمایه­گذاری و کسب سود حاصله از سرمایه­گذاری و نهایتاً ایفای تعهدات شرکت بیمه­گر در قبال استفاده‌کنندگان است. بیمه­های عمر و ذخایر انباشته آن به­عنوان یک عامل می­تواند در ارتقای سطح تولید ملی نقشی سازنده ایفا نماید و این افزایش سطح تولید پرداخت سرمایه­ها و غرامت­های کلیه رشته­های اشخاص در تسریع گردش چرخ­های اقتصادی کشور مؤثر خواهد بود (شیدایی­راد، ۱۳۷۷: ۳۳)؛ بنابراین، بحث‏­هاى متعددی که امروزه در باب توسعه صنعت بیمه و افزایش رفاه اجتماعی و رویکردهاى مختلف به آن مى‏شود نیز حکایت از این موضوع دارد که جوامع سالم قبل از آن‌که نیازمند آسایش باشند، به امنیت روانی نیاز دارند، زیرا در سایه همین امنیت روانی و اجتماعی است که هر هدفی دست‌یافتنی است؛ بنابراین توجه به امنیت روانی و آرامش جمعی، مهم­ترین خواسته جوامع به شمار می­رود. همچنین، توسعه رفاه اجتماعی و پوشش­های بیمه­ای، موجب توسعه اقتصادی و افزایش رفاه می­شود. پس در تعریف رفاه اجتماعی می­توان گفت که آن توانایی یک فرد، گروه یا ملت برای فراهم آوردن خوشبختی، امنیت و تولید محصولات مناسب است که مردم را قادر می­سازد براساس سلایق خاص خودشان، خوب زندگی کنند.بررسی تقاضای بیمه زندگی

    برسی تقاضا بیمه زندگی  :     در کشورهای پیشرفته، نظام بیمه­های عمر و سرمایه­گذاری به­عنوان یکی از اهرم­های برقراری عدالت اجتماعی و کاهش فقر در جامعه از دو طریق مستقیم و غیرمستقیم در جهت کاهش حجم فقر و بالا بردن سطح رفاه اجتماعی در جامعه عمل می‏نمایند. در پیشرفته­ترین کشورهای جهان بخصوص آلمان، سوئد و فرانسه، اکثریت مردم بر این اعتقادند که هرکسی باید نیازهایش را خود برآورده کند. تنوع دولت­های اروپایی­، ناشی از شرایطی است که در آن قرار دارند. هر چه تعداد بیکاران نسبت به افراد شاغل بیشتر باشد مسئولیت دولت در تأمین رفاه اجتماعی و مردمی بالاتر می­رود؛ اما هرچه میزان درآمد در یک کشور بالاتر باشد، مردم بیشتر در پی آن هستند که خود نیازهایشان را برطرف کنند و نقش دولت را در تأمین نیازهای افراد کمرنگ می­بینند که این باعث کاهش هزینه­های دولت می­گردد. ازجمله دلایل تقاضای بیمه عمر، پوشش ریسک ناشی از فقدان درآمد سرپرست خانوار به‎واسطه مرگ است و طبیعی است که منشأ این عدم اطمینان برای بیمه‎گران، عدم آگاهی از سن زمان مرگ سرپرست خانوار است. از طرفی، بیمه در تقویت بنیه اقتصادی جامعه نقش داشته و با ایجاد امنیت و اطمینان، زمینه گسترش فعالیت­های تولیدی و خدماتی را فراهم می‏کند. بیمه عمر و سرمایه­گذاری یکی از انواع بیمه‌های عمر است که هم‌زمان با برقراری پوشش بیمه عمر، امکان سرمایه‌گذاری منابع حق بیمه پرداختی را فراهم می‌نماید بدین‌ ترتیب که با سرمایه‌گذاری حق بیمه‌های دریافتی از بیمه‌گذاران، علاوه بر ایجاد اطمینان خاطر ناشی از بیمه عمر و برقراری پوشش‌هایی نظیر فوت و ازکارافتادگی بیمه‌شده، وی را در سود حاصله از سرمایه‌گذاری حق بیمه‌های پرداختی نیز سهیم می‌کند؛ و نیز، بیمه عمر و سرمایه­گذاری حرکتی است مناسب در جهت کسب آرامش خیال امروز و رفاه زمان بازنشستگی و همچنین تأمین پشتوانه مالی بازماندگان در زمان غیبت سرپرست خانواده و همچنین، بیمه عمر و سرمایه­گذاری تأمین مناسبی است برای جبران بازنشستگی و کهولت سن، تشکیل سرمایه برای فرزندان، تأمین هزینه‌های جهیزیه و ازدواج و تحصیل فرزندان، ساخت و خرید مسکن و از طرفی کم کردن فاصله طبقاتی خانوارها، افزایش فرصت­های اشتغال و سرمایه­گذاری، ایجاد زیرساخت­های مناسب توسعه رفاه، کاهش وابستگی خانوارها به دولت و بالا رفتن رفاه اجتماعی، ثبات رشد اقتصادی کشور، تأمین اجتماعی و برقراری منبع مالی و درآمدی (یاری[۱]، ۱۹۶۵). به­ همین منظور، توجه به عوامل تأثیرگذار بر بیمه عمر و سرمایه­گذاری و نیز اثر این بیمه بر رفاه فیزیکی، آموزشی و اجتماعی افراد و خانوارها حائز اهمیت بوده که در این پژوهش بررسی می­شود. طبق اسناد موجود، بیمه عمر برای اولین بار در سال ۱۵۸۳ در انگلستان مرسوم شد. اولین شرکت بیمه عمر در سال ۱۷۶۲ در انگلستان تأسیس و اولین بررسی علمی درباره بیمه عمر در سال ۱۸۱۲ منتشر شد. بیمه عمر در ایران به‌وسیله نمایندگی یک شرکت بیمه خارجی به نام ویکتوریا در سال ۱۳۱۴ آغاز شد. این نمایندگی بعد از یک سال فعالیت منحل شد و پرتفوی خود را که شامل ۱۵۰ بیمه‌نامه بود به شرکت سهامی بیمه ایران که آن زمان تازه تأسیس شده بود، واگذار کرد. اولین بیمه‌نامه عمر که توسط این نمایندگی مزبور صادر شد، از نوع مختلط پس­انداز بود. بیمه ایران تا سال ۱۳۳۶ تنها شرکتی بود که در ایران به این رشته از بیمه اقدام می­کرد، اما در سال ۱۳۳۶ شرکت سهامی بیمه ملی و در سال ۱۳۴۰ شرکت سهامی بیمه امید نیز به عملیات بیمه عمر پرداختند (امینی نبی‏کندی، ۱۳۹۱: ۲۷).

هدف از این پژوهش، تعیین اثرات هم‌زمان متغیرهای کلان اقتصادی شامل درآمد سرانه، نرخ تورم، نرخ بیمه، سطح تحصیلات، بار تکفل بر تقاضای بیمه زندگی و نیز تأثیر تقاضای بیمه زندگی بر شاخص­های رفاهی است. سازمان‌دهی مقاله عبارت است از بیان مسئله در بخش دوم، مبانی نظری و پیشینه مطالعات در بخش سوم، روش تحقیق و بررسی مدل در بخش چهارم، برآورد مدل و تفسیر نتایج در بخش پنجم و در بخش پایانی به نتیجه­گیری و پیشنهادها پرداخته می‏شود.

۲. مبانی نظری پژوهش

  برسی تقاضا بیمه زندگی  :   نظریه مطلوبیت انتظاری نظریه تصمیم­گیری در شرایط نااطمینانی بوده که توسط نیومن و مورگنسترن[۲] مطرح شد (واریان[۳]، ۱۹۹۳). نظریه مطلوبیت انتظاری به این موضوع اشاره دارد که مصرف­کنندگان در هنگام تصمیم­گیری در شرایط نااطمینانی از دو عامل تأثیر می­پذیرند؛ یکی مطلوبیت مورد انتظار و دیگری احتمال مربوط به آن. به­طوری­که مطلوبیت انتظاری برابر با میانگین مطلوبیت حاصل از تصمیم­گیری­های فرد بوده و معادل با جمع جبری مطلوبیت­های حاصل از هر تصمیم ضربدر احتمال وقوع آن­ها است. به‌عبارت‌دیگر، اگر احتمال وقوع یک تصمیم را با (π) و مطلوبیت حاصل از تصمیم i ام را با (x) نشان دهیم، رابطه ۱، حاصل می‏شود.

(۱)

که در آن، مطلوبیت مورد انتظار عبارت است از مجموع وزنی مطلوبیت حاصل از دو امکان مصرفی متفاوت و پیش روی مصرف‌کننده. به­طوری­که (U(c۱)) با احتمال (۱π) و (U(c۲)) با احتمال (۲π) تابع مطلوبیت به‌صورت رابطه ۲ را تشکیل می‏دهد. مجموع ارزش احتمال این دو مجموعه برابر با یک است.

Visits: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *