بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
با انواع بیمه در ایران آشنا شوید

با انواع بیمه در ایران آشنا شوید

با انواع بیمه در ایران آشنا شوید

بیمه یکی از موضوعاتی است که همه ما در طول زندگی خود با انواع آن آشنا می‌شویم. اطلاع از تفاوت انواع بیمه‌ها و آشنایی بیشتر با آنها به ما کمک می‌کند تا از مزایای بیمه بهره ببریم و از جان و مال خود حفاظت کنیم. اما بیشتر مردم نسبت به اطلاعات بیمه ایران شناختی ندارند و نمی‌توانند به طور اصولی از آن بهره ببرند.

بنابراین ما در این مطلب قصد داریم درباره انواع بیمه ها در ایران اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

آشنایی با انواع بیمه‌ها

با بررسی تمام بیمه‌های ایران و افرادی که به آنها مراجعه می‌کنند، به طور کلی می‌توان انواع بیمه‌های ایران را به پنج دسته کلی تقسیم کرد. این موارد عبارتند از:

 • بیمه پایه
 • بیمه اشخاص
 • بیمه اموال
 • بیمه مسئولیت
 • بیمه خاص

هر یک از این‌ها به انواع دیگر و زیر مجموعه‌هایی تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

انواع بیمه در ایران

 1. بیمه پایه

همانطور که از نامش پیداست، خدمات اولیه را به بیمه شدگان در برابر بیماری و از کار افتادگی ارائه می‌دهد. مهمترین شرکت این نوع در ایران، تامین اجتماعی است.

 

 • سازمان تامین اجتماعی

بیمه‌های این سازمان به دو دسته کلی بیمه اجباری و بیمه خوداشتغالی تقسیم می‌شوند:

بیمه اجباری: کلیه کارکنان شاغل در شرکت‌های دولتی و خصوصی باید توسط کارفرما بیمه شوند. در این صورت حق بیمه از فیش حقوقی آنها پرداخت می‌شود. این خدمات بیمه شامل درمان و بازنشستگی است. بازنشستگی بر اساس سن، شرایط سابقه و سنوات خدمت صورت می‌گیرد. فردی با ۳۰ سال سابقه خدمت می‌تواند از مزایای کامل ۳۰ روز مستمری بهره‌مند شود. همچنین خدمات مربوط به فوت بیمه شده اصلی و پرداختی به بازماندگان نیز در این بیمه ارائه می‌شود.

بیمه خویش فرما: این نوع بیمه تامین اجتماعی برای کسانی است که شغلی ندارند و برای خود کار می‌کنند. بیمه خویش فرما از انواع بیمه در ایران است که به دو نوع بیمه حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری تقسیم می‌شود. مشاغل آزاد با سه درصد ۱۲%، ۱۴% و ۱۸% قابل ارائه است. برای استفاده از این بیمه باید جواز کسب و یا مدرک سازمان فنی و حرفه‌ای داشته باشید. در این نوع بیمه فرد می‌تواند خود و کارمندانش را بیمه کند.

بیمه اختیاری برای افرادی است که ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه یا کارت پایان خدمت دارند. این بیمه مناسب آنهایی است که شغل و تجارت ندارند. بیمه اختیاری با نرخ ۲۷ درصد پایه حقوق پرداخت می‌شود و با توجه به درصد بالای پرداختی، از مزایای بیشتری نسبت به بیمه‌های حرف و مشاغل آزاد برخوردار است.

 

 1. بیمه اشخاص

همانطور که از عنوان آن مشخص است، این بیمه به عمر و سلامت انسان‌ها مربوط می‌شود و به اموال تعلق نمی‌گیرد. بیمه اشخاص به سه نوع بیمه درمانی، بیمه عمر و بیمه حوادث تقسیم می‌شود. در ادامه به توضیح کوتاهی در مورد هر یک می‌پردازیم:

 

 • بیمه سلامت: این بیمه کلیه هزینه‌های درمانی از قبیل ویزیت، معاینات پزشکی، جراحی‌ها، هزینه‌های اتاق عمل، انتقال بیمار، هزینه‌های دارو، زایمان، دندانپزشکی و سایر مواردی که شرکت بیمه باید در قرارداد بیمه پوشش دهد را شامل می‌شود. پس از اتمام قرارداد بیمه سلامت، بیمه‌گر موظف به پرداخت هرگونه هزینه درمانی فرد بیمه‌شده است.
 • بیمه عمر: در بیمه عمر بیمه‌گر متعهد می‌شود پس از مدت معینی مبلغی را به عنوان سرمایه به فرد یا وارثان او پرداخت کند. حتی اگر فرد فوت کند، مبلغ را به افرادی که در قرارداد ذکر شده پرداخت می‌کنند.
 • بیمه حوادث: این بیمه به حوادثی می‌پردازد که منجر به از کار افتادگی دائم یا موقت، صدمات و آسیب‌های جدی به سلامت فرد می‌شود. بیمه حوادث برخی از هزینه‌های پزشکی و همچنین در صورت بروز حوادثی که نیاز به درمان دارند، آنها را نیز پوشش می‌دهد.
 1. بیمه اموال

یکی دیگر از انواع خدمات بیمه در ایران، بیمه اموال است که هزینه خسارت مالی وارد شده به اموال را جبران می‌کند. سه نوع بیمه اموال نیز وجود دارند که به اختصار به معرفی آنها می‌پردازیم:

 

 • بیمه شخص ثالث و بدنه: علاوه بر بیمه خودرو، بیمه شخص ثالث و بدنه خسارت مالی خودرو یا موتورسیکلت و همچنین خسارت سرنشینان و اشخاص ثالث را پوشش می‌دهد.
 • بیمه آتش سوزی: این بیمه یکی از بهترین بیمه‌ها در ایران به شمار می‌رود. بیمه آتش‌سوزی برای ساختمان‌های اداری-تجاری، شرکت‌ها و منازل انجام می‌شود. در صورت وقوع آتش‌سوزی، صاعقه یا انفجار، شرکت بیمه خسارت مالی را تقبل می‌کند. بیمه آتش‌سوزی حوادث دیگری مانند سیل، زلزله، ترکیدگی لوله‌های آب و سایر خطرات مشابه را دربر می‌گیرد.
 • بیمه حمل و نقل: این نوع بیمه برای اموال اشخاصی است که در امر صادرات و واردات فعالیت دارند، زیرا ممکن است کالای وارداتی یا صادراتی آنها مورد تهدید قرار بگیرد. در این شرایط بیمه‌ی حمل و نقل هر گونه خسارت را پرداخت می‌کند.
 • بیمه مهندسی: این بیمه به پروژه‌های در حال ساخت و تکمیل شده (مانند پل‌سازی، راه‌سازی، سدسازی و هرگونه عملیات عمرانی) اختصاص دارد.

 1. بیمه مسئولیت

تامین امنیت مشاغل و بنگاه‌های اجتماعی بر عهده بیمه مسئولیت است. هر فردی بسته به نقش و فعالیت‌های اجتماعی خود ممکن است جان و مال دیگران را در جامعه به خطر بیندازد. بنابراین استفاده از این بیمه برای افراد فعال در فعالیت‌های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. بیمه مسئولیت انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم:

 

 • بیمه مسئولیت عمومی: این بیمه برای صاحبان مشاغلی است که با افراد زیادی سروکار دارند. از انواع بیمه مسئولیت عمومی می‌توان از بیمه عملیات ساختمانی، بیمه مجموعه ورزشی و … نام برد.
 • بیمه مسئولیت حرفه‌ای: این بیمه مشاغل خصوصی را پوشش می‌دهد. بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسان دو نوع متداول از این بیمه به شمار می‌روند.
 • بیمه مسئولیت تولیدکنندگان: این بیمه برای مشاغلی است که احتمال دارد خسارت جانی و مالی به تولیدکننده و کارکنان آن وارد شود. بیمه مسئولیت تولید کپسول آتش نشانی، بیمه مسئولیت ناشی از تولید (گارانتی عایق‌های رطوبتی) و … از انواع این بیمه محسوب می‌شوند.

 

 1. بیمه موارد خاص

همانطور که از نام این بیمه پیداست، مواردی را پوشش می‌دهد که نسبت به بیمه‌های دیگر کاربرد کمتری دارند. انواع بیمه خاص شامل بخش‌هایی مثل بیمه دام و طیور، بیمه هواپیما، بیمه شترمرغ، بیمه اسب دوانی و … می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

ما در این مطلب به توضیح انواع بیمه در ایران پرداختیم تا شما با این موارد بیشتر آشنا شوید. چنانچه قصد ثبت‌نام در بیمه را دارید، بهتر است پیش از آن حسابی تحقیق کنید و از قوانین پرداخت مطلع شوید. زیرا هر نوع بیمه اصول خود را دارد و حتما باید جزئیات آنها را بدانید تا نهایتا بیشترین استفاده را ببرید.

Visits: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *