بازگشت به صفحه اصلی

بیمه آرمان
مرور مهم ترین نکات بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه بدنه

مرور مهم ترین نکات بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه بدنه

مرور مهم ترین نکات بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه بدنه

در بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه بدنه دانستن و رعایت برخی از موارد مهم در هنگام خرید این دو بیمه نامه و همچنین در طول مدت اعتبار بیمه نامه ها باعث می شود هم یک بیمه نامه مناسب برای خودرو تهیه کنیم هم با مهم ترین نکات این دو بیمه نامه در طول مدت اعتبار آشنا شویم تا در هنگام نیاز بیشتر و مفید تر به کمک بیاید.

مهم ترین نکات بیمه شخص ثالث خودرو

در ادامه به برخی از مهم ترین نکات بیمه ثالث که باید از آن آگاهی کافی داشته باشیم می پردازیم.

قبل از پایان اعتبار بیمه شخص ثالث خودرو برای تمدید آن اقدام کنیم

به دلیل اجباری بودن این بیمه نامه بیشتر مالکان خودرو با این بخش از مطلب احتمالا آشنایی نسبی دارند ولی ذکر این مطلب می تواند هم مروری باشد بر این موضوع هم اگر کسی اطلاع کافی ندارد در این مورد اطلاعات کاملی را به دست بیاورد.

اعتبار بیمه شخص ثالث خودرو  از ساعت ۱۲ بامداد روز بعد از خرید شروع و تا ساعت ۱۲ بامداد روز سر رسید اعتبار دارد.

بهترین راه حل و پیشنهاد ما این است که چند روز قبل از پایان اعتبار بیمه نامه اقدام به تمدید بیمه شخص ثالث خودرو کنید و برای اینکه تاریخ سر رسید بیمه نامه شما فراموش نشود می توانید در قسمت یادآور تمدید بیمه نامه یوبیم تاریخ سر رسید بیمه شخص ثالث خود را ثبت کنید ما از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد.

این امکان برای شما فراهم است تا یک ماه قبل از پایان سر رسید بیمه ثالث اقدام به تمدید کنید و بیمه نامه جدید بلافاصله بعد از پایان بیمه نامه قبلی فعال خواهد شد و معتبر خواهد بود.

و نکته آخر چناچنه بیمه نامه خود را سر موقع تمدید نکنید به ازای هر روز تاخیر با جریمه مواجه خواهید بود .

استعلام بیمه شخص ثالث برای تایید اصالت آن

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خدمت” استعلام بیمه سنهاب” را به منظور تسهیل فرایند استعلام بیمه خودرو از جمله استعلام بیمه‌ شخص ثالث، استعلام بیمه بدنه و همچنین بررسی اصالت نمایندگان بیمه ارائه نموده است .

سامانه سنهاب بیمه ی مرکزی

از سامانه سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه) بیمه مرکزی که طی سالیان اخیر طراحی و راه اندازی شده است می توان برای استعلام بیمه نامه های مختلفی همچون بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث و … استفاده کرد.

 این سامانه خدمات و استعلام های خود را به صورت رایگان ارائه می کند و یک سامانه کاملا کاربردی در سایت بیمه مرکزی محسوب می شود. بیمه گذاران با استفاده از سامانه سنهاب می توانند از صحت بیمه نامه خودروی خریداری شده اطمینان حاصل کنند. در حال حاضر استعلام بیمه شخص ثالث خودرو در این سامانه امکان پذیر است.

روش های استعلام بیمه شخص ثالث در سامانه سنهاب

با استفاده از روش های زیر می توان استعلام بیمه خودرو را گرفت و از اصالت بیمه نامه اطمینان حاصل کنید.

۱) استعلام بیمه‌نامه با وارد کردن اطلاعات شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه و شماره تلفن همراه و کد ملی بیمه‌گزار در کادرهای مربوطه

۲) استعلام بیمه‌نامه با وارد کردن کد یکتا و کد ملی. شایان ذکر است که در بیمه‌نامه‌های جدید، کد یکتا در بالای بیمه‌نامه نوشته شده است. دقت نمایید که همه بیمه‌نامه‌ها کد یکتا ندارند.

۳) وارد کردن کد VIN ( کد شناسایی) خودرو و شماره تلفن همراه. کد VIN (Vehicle Identification Number) همان شماره شناسایی خودرو است که اصطلاحا شماره شاسی نیز نامیده می‌شود. این کد ۱۷ رقمی متشکل از اعداد و حروف است که برای شناسایی خودرو ها استفاده می‌گردد. دقت نمایید که شماره تلفن همراه به نام بیمه‌گزار باشد.

۴) استعلام بیمه‌نامه با ارسال پیامک به شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱. دقت نمایید که خط ارسال پیامک باید به نام صاحب بیمه‌نامه باشد.

 

کارت سبز (بیمه شخص ثالث بین المللی)

کارت سبز گواهینامه ای بین المللی در زمینه بیمه شخص ثالث می باشد که توسط رانندگانی که به طور موقت قصد عبور و تردد در کشورهای مشخصی واقع در منطقه جغرافیایی سیستم کارت سبز را دارند تهیه شده و در صورت بروز حادثه تصادف یا در صورت نیاز در مرزها و سرحدات یا داخل کشور های عضو ارائه می شود.

صدور کارت سبز

کارت سبز توسط شرکت های بیمه ای که در هر کشور اجازه صدور بیمه شخص ثالث را دارند و به عضویت دفتر کارت سبز آن کشور پذیرفته شده باشند صادر می شود. در ایران شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان تنها شرکت بیمه ای است که عضو دفتر کارت سبز ایران بوده و اجازه صدور کارت سبز را دارد.

در صورت وقوع تصادفی که مقصر آن یک راننده خارجی دارای کارت سبز باشد زیان دیدگان می توانند به دفتر کارت سبز آن کشور که تصادف در آن به وقوع پیوسته برای دریافت خسارت وارده مراجع کنند.

حفظ تخفیف های بیمه شخص خودرو ثالث پس از فروش آن

شرط انتقال تخفیف های بیمه شخص ثالث فروش خودرو می باشد یعنی پس از فروش ماشین می توان برای انتقال تخفیف های بیمه شخص ثالث اقدام کرد. چنانچه بین فروش تا خرید خودروی جدید فاصله زمانی قابل توجه ای وجود داشته باشد؛ می‌توانیم به دفتر شرکت بیمه مراجعه و گواهی تخفیف سنوات بیمه شخص ثالث را بگیریم.

البته شرط انتقال به ماشین جدید این است که خودرو صفر کیلومتر نباشد. چرا که ماشین‌های صفر کیلومتر در کارخانه بیمه می‌شوند و برای انتقال تخفیف باید تا سررسید بیمه کارخانه صبر کنیم.

مهم ترین نکات بیمه بدنه

مهم ترین نکات بیمه بدنه

در این قسمت از مبحث به چهار نکته اساسی در بیمه بدنه خواهیم پرداخت و دانسن هر کدام از این موارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پوشش های بیمه بدنه

بیمه بدنه خودرو دارای دو پوشش اصلی و اضافه می باشد

پوشش اصلی

آتش سوزی، صاعقه و انفجار، واژگونی  و سقوط خودرو، برخورد خودرو به جسم سخت ثابت یا متحرک و بالعکس، سرقت خودرو و یا آسیب دیدن خودرو و وسایل اضافی ان در بیمه نامه درج شده باشد در اثر عمل دزدی، باطری و لاستیک خودرو تا سقف ۵۰ درصد قیمت نو، خسارتی که در جریان نجات یا انتقال خودرو آسیب دیده به آن وارد می شود.

پوشش های اضافی

خسارت های که احتمال دارد برای یک خودرو اتفاق بیفتد فقط محدود به موارد که در قسمت پوشش های اصلی به آن اشاره شد نیست پس توصیه می شود در هنگام خرید بیمه بدنه با توجه به شرایط حتما پوشش اضافی مورد نیاز را نیز به بیمه نامه اضافه کنید.

پوشش های مانند زلزله، آتشفشان، سیل، رنگ پاشی  و اسید پاشی به بدنه خودرو و همچنین مواردی مانند سرقت درجا قطعات، پوشش نوسانات قیمت بازار و…

یکی از مهم ترین موارد پوشش های اضافی بیمه بدنه پوشش نوسانات قیمت بازار می باشد نرخ حق بیمه  بر اساس قیمت روز خودرو محاسبه می شود و با توجه به افزایش لحظه ای قیمت خودرو این پوشش باعث می شود در هنگام پرداخت خسارت شرکت بیمه براساس قیمت روز خودرو خسارت را بپردازد.

استفاده از تخفیف بیمه شخص ثالث برای بیمه بدنه

در بیمه بدنه نیز مانند بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت وجود دارد اما مورد مثبتی که تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث دارد این است که می توان از این تخفیف برای بیمه بدنه نیز استفاده کرد.

شرط استفاده از تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث برای بیمه بدن این است که باید بیمه بدنه را از همان شرکتی تهیه کرد که بیمه شخص ثالث خریداری کرده ایم. البته چگونگی این تخفیف در شرکت های مختلف بیمه می تواند با هم فرق داشت داشته باشد.

اهمیت داشتن گواهینامه در بیمه بدنه

در صورتی که راننده خودرو هنگام تصادف فاقد گواهینامه باشد یا گواهینامه وی باطل شده باشد و یا اینکه طبق قوانین گواهینامه راننده متناسب با وسیله نقلیه نباشد خسارتی از طرف شرکت بیمه پرداخت نخواهد شد. مثلا راننده اتوبوس بجای گواهینامه پایه یک دارای گواهینامه پایه دو باشد.

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

بیمه بدنه را می توان به شخص دیگر  منتقل کرد ولی در این انتقال صرفا بیمه نامه منتقل می شود و امکان انتقال تخفیف بیمه بدنه به شخص دیگر میسر نمی باشد. بیمه بدنه در واقع برای شخص و بر اساس سوابق رانندگی ایشان صادر می گردد. در نتیجه تخفیف عدم خسارت نیز برای رانندگان کم خطر تعلق می گیرد. انتقال بیمه بدنه در شرایط مختلف صورت می پذیرد.

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر،شرکت دیگر یا خودروی دیگر

بیمه بدنه به یکی از دلایل زیر منتقل می شود:

  • انتقال تخفیف عدم خسارت از خودروی قبلی به خودروی جدید ( صفر یا کارکرده)
  • انتقال تخفیف بیمه نامه بدنه به شرکت بیمه‌ی متفاوتی
  • انتقال تخفیف بیمه بدنه به شخص دیگر(انتقال تخفیفات به شخص دیگر امکان پذیر نیست.)

 

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر در زمان فروش خودرو

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر در اکثر موارد در زمان فروش خودرو اتفاق می افتد. امکان انتقال بیمه نامه بدنه به شخص خریدار وجود دارد اما تخفیف مربوط به سال های عدم خسارت به شخص خریدار منتقل نمی گردد.

مثال: بیمه بدنه‌ یک خودرو دارای ۴ سال تخفیف عدم خسارت می باشد. خودروی ذکر شده در مرداد ماه فروخته می شود. درحالیکه اعتبار بیمه بدنه آن تا دی ماه است. این بیمه نامه قابل انتقال به خریدار خودرو می باشد. خریدار جدید تا پایان اعتبار می تواند از همان بیمه نامه و شرایط آن بهره ببرد. از آن جایی که تخفیفات بیمه نامه به مالک جدید خودرو قابل انتقال نیست، در زمان اتمام بیمه نامه این تخفیفات نیز از بین می رود.

Visits: 0

Khazaei
Khazaei
Reviewer
5/5

بیمه نامه حوادث انفرادی بیمه با شما برای شرکت بیمه آرمان هستش که متوجه شدم دارای پوشش ها و خدمات عالی هستش واقعا ممنونم???

1 سال ago
زهرا حسینی زاده
زهرا حسینی زاده
Reviewer
5/5

سلام و احترام
خدمت شما عرض شود که خدمات بیمه آرمان نسبت به سایر شرکت ها خدمات بهتری ارائه میکند و پیشنهاد میشود از بیمه آرمان استفاده شود??

1 سال ago
درویش
درویش
Reviewer
5/5

من برای بیمارستان از خدمات کلی بیمه پزشکان استفاده کردم عالی بود واقعا سپاس فراوان

1 سال ago
میانبر به مقالات دیگر
امتیاز دهی
4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *